Kombucha - van, amikor nem ajánlott

Unalmas és egyforma ízű bolti üdítők helyett, amelyek ráadásul rengeteg káros anyagot tartalmaznak a szervezetünk számára: válaszd a kombuchát. Bár rendkívül egészséges és finom alternatíva, vannak, akiknek kerülniük kell a fogyasztását.

Mi is az a kombucha?

A kombucha egy erjesztett tea, amelyet évezredek óta fogyasztanak különböző kultúrákban az egészség megőrzése érdekében. A fementált italt tea, cukor és egy speciális baktérium- és élesztőkultúra segítségével készítik el. Az erjedési folyamat során probiotikumok, szerves savak, antioxidánsok és egyéb bioaktív anyagok keletkeznek, amelyek támogatják az egészséget. Egyre népszerűbbé vált az utóbbi években, különösen az egészségtudatos emberek körében. De vajon tényleg csodaital, vagy csak egy újabb trend? Nézzük meg, mire lehet jó, mikor ajánlott és mikor érdemes óvatosnak lenni vele!

Miben segíthet a kombucha?

  1. Emésztés és bélflóra támogatása: a kombucha probiotikumokat tartalmaz, amelyek segíthetnek a bélflóra egyensúlyának fenntartásában. Támogathatja az emésztést, enyhítheti a puffadást, továbbá elősegítheti a tápanyagok felszívódását.
  2. Immunrendszer erősítése: a benne található antioxidánsok és vitaminok hozzájárulhatnak az immunrendszer megfelelő működéséhez. A jó bélflóra szintén kulcsfontosságú az erős immunitás fenntartásában.
  3. Méregtelenítő hatás: A glükuronsav segíthet a méreganyagok eltávolításában. Támogathatja a májműködést és segíthet a szervezet természetes méregtelenítésében.
  4. Energiafokozás és mentális frissesség: A kombuchában található B-vitaminok és a koffein segíthetnek a fáradtság csökkentésében és a koncentráció növelésében. Ráadásul javíthatja a hangulatot és csökkentheti a stresszt.
  5. Gyulladáscsökkentő hatás: a polifenolok és szerves savak csökkenthetik a szervezetben lévő gyulladásokat, ami különösen fontos lehet krónikus betegségek esetén.
A kombucha tea egyre népszerűbbé vált az utóbbi években, különösen az egészségtudatos emberek körében. Fotó: Getty Images
A kombucha tea egyre népszerűbbé vált az utóbbi években, különösen az egészségtudatos emberek körében. Fotó: Getty Images

Van, amikor nem ajánlott a kombucha?

  • Terhesség és szoptatás alatt – Az erjesztett ital kisebb mennyiségű alkoholt tartalmazhat, valamint egyes baktériumok jelenléte miatt nem minden orvos ajánlja.
  • Gyomorérzékenység vagy savtúltengés esetén – A kombucha savas kémhatása gyomorégést okozhat, különösen reflux esetén.
  • Cukorbetegség esetén – Bár az erjedés során a cukor nagy része lebomlik, a bolti változatok még így is tartalmazhatnak hozzáadott cukrot.
  • Legyengült immunrendszer esetén – Ha valaki súlyos betegségben szenved vagy kemoterápiát kap, a nyers erjesztett italok fogyasztása nem ajánlott. HIV megbetegedés szintén kerüljük el.
  • Májelégtelenség vagy egyes gyógyszerek szedése mellett – A kombucha befolyásolhatja a májműködést és kölcsönhatásba léphet bizonyos gyógyszerekkel.

Miért szeretjük a kombuchát?

A kombucha egyre népszerűbb világszerte, és sokan az egészséges életmód részének tekintik. 

  • Természetes alternatíva az üdítőkkel szemben – Egészségesebb, kevesebb cukrot tartalmaz, és nem mesterséges összetevőket tartalmazó, vagy szénsavas.
  • Bélflóra támogatása – A probiotikus hatása miatt egyre többen választják.
  • Energia és frissesség – Koffeint és B-vitaminokat tartalmaz, így jó választás lehet a reggeli kávé helyett.
  • Méregtelenítés és egészségtudatos életmód – Sok egészségtudatos ember illeszti az étrendjébe.

A kombucha egy izgalmas, finom erjesztett ital, és számos egészségügyi előnnyel járhat a fogyasztása, különösen az emésztés és az immunrendszer támogatása terén. Ugyanakkor nem mindenkinek ajánlott, és érdemes figyelembe venni a saját egészségi állapotodat fogyasztás előtt. Ha úgy döntöttél, hogy kipróbálod, kezdd kis mennyiséggel, és figyeld meg, hogyan reagál rá a szervezeted!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +15 °C
Minimum: +2 °C

Az összefüggő, vastag felhőzet tovább terjeszkedve délutánra az északkeleti határvidéket is eléri - ekkortól viszont a Dunántúlon nyugat felől egyre szakadozottabbá válhat a felhőtakaró. Reggel, délelőtt is előfordulhat már helyenként (saras) eső, zápor, a nap második felében viszont már főként a Dunától keletre kiterjedtebb esőzésre kell számítani. A csapadék előfordulási esélye a nyugati, délnyugati vidékeken a legkisebb. A déli, délkeleti szél a Dunántúlon nagy területen megerősödik, néhol viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntően 12 és 19 fok között várható, de az Északi-középhegység tágabb környezetében, valamint az Észak-Alföldön helyenként ennél több fokkal hidegebb is lehet. A reggeli fagyok után napközben száraz, kellemesen enyhe idő várható, közel 20 fokkal.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra