A meleg miatt született több lány

A japán szigetországban tapasztalható egyre magasabb hőmérséklet miatt születik több lány, mint fiú - állítja egy tanulmány a Fertility and Sterility szaklapban.

Az érdekes vizsgálat hatására a kutatók úgy vélik: a klímaváltozás hosszú távon igenis a nemek arányának megváltozásához vezethet.

Egyes állatfajok (a hüllőkkel az élen) szaporodásában a hőmérséklet kifejezetten nagy szerepet játszik: az utódok nemét azon környezet hőmérséklete dönti el, amelyben a tojások inkubálódnak. Az emberek a hőmérsékleti tényezőt kihagyva a génekre hagyatkoznak, bár a statisztikai adatok arra mutatnak rá, hogy több nő születik a trópusi régiókban, mint a sarkköröknél.

Dr. Misao Fukuda, a japán M&K Health Institute kutatója bizonyítani tudja azt, hogy az emberi ivararányt a hőmérséklet is befolyásolja, bár az előbb említettnél finomabb módon és egy különböző mechanizmus révén.

Peteérési kalkulátorunk segítségével kiszámolhatja, mely napokon fogamzóképes, illetve az esetleges terhességet mikor lehetséges kimutatni . Kattintson! 1968-ban minden japán lányra 1,07 fiú esett egy lányra, ez 2012-re 1,05-re csökkent. Ezen csökkenés bolygószerte észlelhető, nem csak Japánban, a kérdés inkább az, hogy mennyire globális változásról beszélünk, és mik az okai. Fukuda első körben az ivararány-változásokat a hőmérséklet-ingadozásokkal vetette össze, de más adatokat is megnézett, például az elvetéléseket.

"Két hőmérsékleti extrém eset különösen figyelemreméltó: 2010. nagyon forró nyara és a 2011. januárra eső igen hideg tél. Ezek nem csak statisztikailag jelentős ivararány-változást eredményeztek 9 hónappal később, 2011. júniusában és októberében, hanem sajnálatosan statisztikailag magas elvetélést is, 2010. szeptemberében és 2011. januárjában" - állítja a kutató.

A hőmérséklet miatt születik több kislány

A fiúmagzatok halálozásának megnövekedett száma nem okozza egyedül a fiúk csökkent születésszámát, de indikálhat olyan korábbi terhességi trendeket, amelyekhez nincsenek adataink. "A fiúk fogamzását kifejezetten sok külső stresszfaktor veszélyeztetheti , a hőmérséklet- és klímaváltozást beleértve" - írja a kutató.

Közismert tény, hogy a női magzatok túlélési esélye jóval magasabb és az is régóta ismeretes, hogy a stresszes időszakok hatása rosszabb a fiúmagzatokra. Ugyanakkor meglepő, hogy a hőmérsékletnek ennyire jelentős hatása van egy olyan országban, ahol a légkondicionálás teljesen megszokottnak számít.

Azon ivararány-változás, amelyet Japánban tapasztaltak, nem jelent semmilyen veszélyt túlélésünkre, az elvetélések számának növekedése a klímaváltozás újabb jeleként mindenesetre aggodalomra adhat okot.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is gomolyosodik a felhőzet, így ott is, mint másutt napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra