Újabb nyomós érv az alvás mellett

A kutatók azt állítják, új okot találtak arra, miért van szükségünk alvásra: növeli az agysejtek egyik típusának számát.

A Wisconsini Egyetem kutatói Dr. Chiara Cirelli vezetésével a Journal of Neuroscience legújabb számában publikált tanulmányukban arról számolnak be, hogy az alvás fokozza azoknak a sejteknek a termelődését, amelyek az agyi áramköröket védő mielin "szigetelőanyag" létrehozásában vesznek részt. Az egérkísérletekből származó eredmények újabb megvilágításba helyezik az alvás szerepét az agy regenerálódásában és növekedésében, valamint az alváshiány szerepét a szklerózis multiplex kialakulásában.

REM (angolul Rapid Eye Movement - gyors szemmozgás) fázisban a légzés szabálytalanabb, gyorsabb és kevésbé mély, viszont az izomtónus átmenetileg megszűnik. A szemek gyors mozgást végeznek, a végtagok izmai átmenetileg képtelenek a mozgásra. A alvásfázisokról itt olvashat ! A kísérlet azt mutatta, hogy a mielintermelő sejtek, az éretlen oligodendrociták száma alvás közben megkétszereződött az egerekben. A gének által kiváltott növekedés az álommal összefüggésbe hozható REM (gyors szemmozgásos) alvási szakaszban mutatkozott a legjelentősebbnek. Ezzel szemben a sejtpusztulásban és a stresszválaszokban érintett gének aktiválódtak, amikor az egereket ébrenlétre kényszerítették.

A kutatókat évszázadok óta foglalkoztatja, hogy pontosan miért van szükségünk alvásra . Az nyilvánvaló, hogy kell az alvás a kipihentséghez és az agyunk megfelelő működéséhez, de az alvás közben zajló biológiai folyamatokat csak az utóbbi időben kezdték feltárni.

A kutatók szerint az eredmények arra is utalnak, hogy az alváshiány súlyosbíthatja a mielinkárosodással járó betegség, a szklerózis multiplex bizonyos tüneteit. Szklerózis multiplex esetén a szervezet immunrendszere megtámadja és elpusztítja az agyban és a gerincvelőben lévő idegsejtek mielinburkát. Dr. Cirelli hozzátette, hogy további kutatásokkal kell kideríteni, vajon az alvás befolyásolja-e a betegség tüneteit.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is gomolyosodik a felhőzet, így ott is, mint másutt napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra