Megnézhető az első hazai tüdőtranszplantáció

Az első hazai tüdőtranszplantációhoz - ha a teljes folyamatot nézzük - összesen 92 ember járult hozzá munkájával valamilyen mértékben, de a hatórás műtétben közvetlenül részt vevők - mellkassebészek, aneszteziológusok, koordinátorok, pulmonológus, a műtőszemélyzet szakdolgozói - száma is meghaladta a húszat.

Az első hazai tüdőtranszplantációhoz – ha a teljes folyamatot nézzük – összesen 92 ember járult hozzá munkájával valamilyen mértékben, de a hatórás műtétben közvetlenül résztvevők – mellkassebészek, aneszteziológusok, koordinátorok, pulmonológus, a műtőszemélyzet szakdolgozói – száma is meghaladta a húszat.

Az első hazai tüdőtranszplantációt 2015. december 12-én hajtották végre egy 53 éves betegen, az Országos Onkológiai Intézet (OOI) bázisán működő Semmelweis Egyetem Mellkassebészeti Klinikán, a két intézmény együttműködésével.

A beavatkozást egy 80 oldalas protokoll szerint végezték. Ennek alapján a felkészülés utolsó szakaszában egy „szárazpróbát” is végrehajtott a csapat. „Eljátszottuk, hogyan fogjuk elvégezni a műtétet, például milyen pozícióba fogjuk fektetni a beteget, hova toljuk be a műtőbe a műszereket, ki hova áll, kinek mi a dolga. A transzplantáció tipikusan olyan komplex műtét, amelyben mindenkinek a maga kis szeletét nagyon jól kell csinálnia. Egy ilyen jól felkészült csapat háttértámogatása nélkül nem lehetett volna végrehajtani a beavatkozást” – mondta Dr. Lang György.

A csapat vezetője az is kifejtette, hogy a sikeres tüdőtranszplantációs programhoz négy lényeges elem kell: megfelelően kivizsgált és felkészített beteg, alkalmas donorszerv, utógondozás, valamint nem utolsó sorban el kell tudni végezni a műtétet. Az első három elem már évek óta Magyarországon valósul meg, az utógondozást például 2008 óta végzi a Pulmonológiai Klinika, míg a gyermekek esetében az I. Számú Gyermekgyógyászati Klinika látja el ezt a feladatot. Az utolsó 3 évben már „csak” a műtét hazahozatala, az erre való felkészülés volt a feladatunk, amelynek keretében minden műtétben résztvevő magyar szakember járt Bécsben – fogalmazott Lang doktor.

A műtét és posztoperatív kezelés személyi és infrastrukturális hátterének megszervezésére Dr. Szél Ágoston, a Semmelweis Egyetem rektora 2013 nyarán kérte fel Dr. Kásler Miklóst, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatóját. A kormány 900 millió forint támogatást adott a felkészüléshez, amiből megtörtént a műtő fejlesztése, valamint a szükséges speciális eszközök beszerzése.

A műtétet végző csapatról szóló filmet most tette elérhetővé a Semmelweis Egyetem:

Forrás: Semmelweis Egyetem

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is gomolyosodik a felhőzet, így ott is, mint másutt napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra