Őszintén a hüvelyszárazságról (x)

Bár a nők jelentős hányada találkozik a problémával élete során, mégis kevés szó esik róla, és úgy teszünk, mintha nem lenne gond.

A hüvelyszárazság nem csupán a változókorban levő nőket érinti, hanem bármely életkorban jelentkezhet a kellemetlen, égő, feszülő érzés az intimtájékon. Léteznek azonban különböző gyógymódok erre a tünetre.

A hüvelyt egy el nem szarusodó mirigyhám béleli, és sokszor megesik, hogy nem annyira és nem akkor nedves, mint amennyire és amikor kellene, ami nagyon nehézzé teszi az együttléteket. A hüvely váladéktermelése a nő élete során illetve a menstruációs ciklus idején is folyamatosan változik. Sok esetben élettanilag is teljesen természetes a hüvelyszárazság. Ilyen például a serdülőkor előtt álló lányoknál, és a menopauza után járó idősebb hölgyeknél. A nedvesedés, vagy szakszóval lubrikáció zavara számos egyéb okra is visszavezethető.

Szárazság 1x1

Minthogy a hüvelyhám állapotát hormonok befolyásolják, ezért a nő életében bekövetkező természetes hormoningadozások - például a terhesség, a szoptatás, vagy akár a havi ciklus - is a hám állapotának megváltozását, és ennek következtében hüvelyszárazság tüneteit okozhatják.

Az ösztrogén, a női nemi hormon szerepe a hüvelyváladék termelésében kulcsfontosságú. Az ösztrogén hormon segít fenntartani a hüvelyváladék termelését, hogy a hüvely bélése egészséges és rugalmas maradjon. Amennyiben csökken az ösztrogénszint, az biztosan hatással van a hüvelyváladék-kiválasztásra is. A legnyilvánvalóbb és a legtöbb nő életében bekövetkező jelenség a változókorral járó hormonális változás. Alacsonyabb ösztrogén hormonszint esetén a hüvelyhám elvékonyodik, szárazabbá, érzékenyebbé válik, veszít rugalmasságából, ezért sérülékenyebbé és a fertőzésekkel szemben érzékenyebbé válik. Változókorban az ösztrogénhiány mellett a nemi szervek csökkent vérellátása is közrejátszik a hüvely szárazságában.

A hüvelyszárazság kellemetlenné teheti az együttléteket

A jelenséggel a más életkorban járó nők is szembesülhetnek. Gyakori a hüvelyszárazság a szülést követően, és a szoptatós kismamáknál. A jelenség a gyermekáldás és a szoptatás miatt megváltozott hormonháztartással magyarázható, ráadásul szülés után a hüvelyhám sokkal vékonyabb és sérülékenyebb. A tartós fogyókúra felborítja a hormonháztartást, és csökkenti az ösztrogénszintet, ami ugyancsak hozzájárulhat a probléma kialakulásához. A hormonális okok, és a hüvelyhám szöveti eltérései mellett, a szárazság hátterében különböző betegségek (pl. cukorbetegség), vagy akár lelki problémák, párkapcsolati zavarok is állhatnak.

Gyógyszer is okozhatja

Különböző betegségek kezelésére alkalmazott gyógyszerek, pl. a kemoterápiás készítmények, valamint a kismedencei röntgenbesugárzások mellékhatásaként előfordulhat hüvelyszárazság. A gyógyszerek közül leginkább az antidepresszánsok, a vérnyomáscsökkentők, egyes fogamzásgátlók és antibiotikumok szedése járhat ilyen következménnyel. A fogamzásgátlók egyik mellékhatása lehet a nemi vágy csökkenése is, ami szintén a lubrikáció (nedvesedés) hiányában nyilvánulhat meg. Ugyanilyen következménnyel járhat az állandó stressz és a feszültség, valamint a párkapcsolati probléma, és a lelki élet zavara. Egyes betegségek, például az endometriózis vagy a cukorbetegség, a különböző húgyúti betegségek (például a hólyaghurut), valamint a hüvely gombás- és bakteriális fertőzései is vezethetnek hüvelyszárazsághoz. A probléma okozója lehet a méheltávolítás és az ezzel összefüggő műtéti beavatkozások. Amire pedig sokan nem is gondolnak: a túlzott tisztálkodással is előidézhetjük a bajt, vagyis nem árt, ha kerüljük a gyakori hüvelyöblítést (irrigálást)!

Nyáron fokozott veszély

Mivel a hüvelyszárazság miatt gyengül a hüvely ellenálló-képessége, így nyáron védtelenebbek vagyunk az uszodai fertőzésekkel és a strandon burjánzó kórokozókkal szemben. Éppen ezért fontos helyreállítani a hüvely szöveteinek a nedvességtartalmát. A problémákon – ha azok hormonhiányra vezethetők vissza - segíthetnek egyes hormontartalmú hüvelyi készítmények, amelyek többsége vényköteles, így ezek felírása az orvos feladata. Kifejezetten helytelen eljárás különböző krémeket, vazelint használni a szárazság ellen, mivel azok felborítják a hüvelyflórát.

A vény nélkül kapható, hormonmentes Cikatridina hüvelykúp nem csupán a tüneteket szünteti meg, hanem a kiszáradt hám helyreállításának is hasznos kiegészítője. Ez a hüvelykúp gyors és hatásos segítség lehet a panaszok megszüntetésében. Mivel hormonmentes, ezért a hüvelyszárazság valamennyi formájában, szinte korlátozás nélkül alkalmazhatjuk, érdemes különösen nyáron, a fokozott veszélyek közepette kipróbálni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra