Rákkeltő életmódbeli tényezők: ezeket iktassa ki!

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb eredményei alapján világszerte megállja a helyét a tendencia, miszerint bizonyos életmódbeli tényezők - főleg a dohányzás és az állati eredetű élelmiszerek fogyasztása - állnak a legszorosabb összefüggésben a rákos megbetegedések előfordulásával.

A című szakfolyóiratban megjelent tanulmány a szerzők szerint befolyást kell, hogy gyakoroljon a nemzetközi táplálkozástudományi ajánlásokra. A kutatók 21 rákfajta előfordulását vizsgálták meg 157 országban a 2008-as év statisztikai adatainak fényében, és számításba vették a többi kockázati tényező hatását is.

Az életmóddal áll szoros összefüggésben a rák is

Az Egyesült Államok Élelmiszerügyi és Mezőgazdasági Szervezete 1980-ig visszamenőleg rendelkezett adatokkal, amelyekből kiderült, hogy a táplálkozásbeli változások és a rákos megbetegedések számának tetőzése között körülbelül húszéves időeltolódás van.

Az állati eredetű termékek nyilvántartásában a hús, a dohányzás . Emellett az alkoholfogyasztás egy kisebb, de szintén jelentős hányadért felelt.

A kutatócsoport megfigyelése alapján a dohányzás kétszer akkora hatással volt a férfiakra, mint az állati eredetű termékek fogyasztása. A nőknél viszont utóbbi volt kétszer lényegesebb, ami rávilágít a nemek közötti eltérésre.

Bizonyos ételek esetén komoly rákkockázat lehet

Az állati eredetű élelmiszereket érdemes hanyagolni

A tudósok rámutattak, hogy az állati eredetű élelmiszerek számítottak a legerősebb kockázati tényezőnek bizonyos rákfajták esetén, beleérve az emlő-, a vese-, a petefészek-, a hasnyálmirigy-, a prosztata-, a here és a pajzsmirigyrákot .

Az állati eredetű termékek azért növelhetik a rákkockázatot a szakértők szerint, mert az inzulinhoz hasonló vegyület (IGF-I) termelésének serkentésével elősegítik a sejtnövekedést.

A jelenlegi adatok szerint a rákos megbetegedések mintegy 5-10%-a alakul ki örökletes módon, a többi esetben a környezeti tényezők és az életmód áll kialakulásának hátterében. Habár mindennapjaink során nem tudunk minden karcinogén, azaz rákkeltő anyagot elkerülni, táplálkozásunkkal és életmódunkkal sokat tehetünk a DNS károsodása ellen, mely elősegíti a rák kialakulását. A rákvédő és rákkeltő tényezőkről egy korábbi cikkünket ajánljuk figyelmébe!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra