Így akadályozhatjuk meg a bőr öregedését

A napfény elengedhetetlen a szervezet számára. Hozzájárul a csontfejlődéshez nélkülözhetetlen D-vitamin termelődéséhez, valamint növeli a szervezet ellenálló képességét a betegségekkel szemben.

Azonban a jótékony hatások mellett egyre több szó esik az ultraibolya sugarak káros hatásairól. Nem véletlenül, hiszen a környezetszennyezés következtében az ózonréteg elvékonyodásával szervezetünk egyre nagyobb mértékben ki van téve az olyan sugaraknak, melyek károsíthatják bőrünket és komolyabb elváltozásokat okozhatnak.

Ma már általánosan elfogadott tény, hogy bőrtípustól függetlenül mindenkinek szüksége van fényvédelemre tavasztól késő őszig, de még télen is. Az elmúlt évtizedek kutatásai is azt igazolják, hogy az ultraibolya sugárzás jelentős szerepet játszik a nap okozta bőrbetegségek, így a bőrrák kialakulásában is. A különböző hullámhosszú UV sugarak más és más biológiai hatást gyakorolnak a szervezetre, melyek ősszel éppúgy károsíthatják a bőrt, mint nyáron.

A napvédelem ősszel is fontos
A napvédelem ősszel is fontos

Az UVA hosszabb hullámhosszú sugárzás a bőr irharétegéig hatol, ennek köszönhető a barnulás, ugyanakkor összefüggésbe hozható a bőr korai öregedésével, felelős a mély ráncok kialakulásáért és a napallergiáért. Ám újabb kutatások szerint bizonyított rákkeltő hatása is. Az UVB sugarakról ellenben már régóta köztudott, hogy közvetlenül károsíthatják a DNS-t, így hozzájárulnak a rákos elváltozások kialakulásához. Hatásukra bőrgyulladás, bőrpír alakulhat ki. A bőrpír, vagyis a leégés mértéke a besugárzás erősségétől és időtartamától függ. Túl erős UVB sugárzás esetén hólyagképződés is előfordulhat.

Az UVC a legrövidebb hullámhosszú, legnagyobb energiájú sugárzás, normál esetben a földi légkör teljesen elnyeli, így csak az űrbe kilépőknek kell ellene védelmet biztosítani. A sugárzás az elvékonyodott ózonréteg területén azonban elérheti a földfelszínt, elvben bőr és kötőhártya-gyulladást okozhat. A szervezet az ultraibolya sugarak káros hatása ellen természetes bőrfesték, vagyis melanin képzésével, és a szaruréteg megvastagodásával védekezik. A melanin a hosszabb hullámhosszú sugarakat elnyeli, a szaruréteg pedig a rövidebb UV sugarakat szűri ki.

Egy vizsgálattal molekuláris szinten is igazolták az UV-A ártalmas voltát, illetve a szolárium és a bőrdaganatok közti összefüggést - magyarázza dr. Wikonkál Norbert, a Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika professzora.

A túlzott, mértéktelen napozás súlyos, gyakran visszafordíthatatlan megbetegedéseket okozhat, maradandó DNS- és RNS- károsodáshoz, mutáció kialakulásához vezethet a sejtmagban.

Mindemellett sok meglévő bőrbetegség prognózisát ronthatja. Úgy tűnhet ősszel már nincs olyan ereje a napsugaraknak, de a ködös, felhős időben is le lehet égni. Az ultraibolya sugárzás körülbelül 90 százaléka jut át a felhőkön.

Egészségünk érdekében a hűvösebb napokon is gondoskodnunk kell a megfelelő fényvédelemről. Bár a leégést okozó UVB sugarak gyengülnek ősszel és télen, de az UVA sugarak éppúgy károsítják a bőrt júliusban, mint októberben vagy decemberben.

Bőrtípusunk ismeretében érdemes olyan széles spektrumú napozókrémeket választani, amelyek megbízható homogén védelmet nyújtanak UVA és UVB sugarak ellen. Megakadályozzák a bőr idő előtti öregedését és a napérzékenység tüneteinek kialakulását, hatékonyan óvják a bőrt a leégéstől, és ezáltal a napsugárzás hosszabb távú ártalmaitól. Ugyanakkor az innovatív korszerű készítmények alkalmasak a sejtek komplett védelmére, stimulálják a bőr természetes védekező funkcióit, megóvják a sejtek DNS-ét.

A legújabb, legmodernebb készítményeket nagy fotostabilitás, vízállóság, rendkívüli tapadóképesség jellemzi. E termékek illatanyag-mentesek, könnyen kenhetőek, nem képeznek zsíros védőréteget a bőrön. Ugyanakkor minden bőrtípus igényeihez igazodnak, hipoallergének, könnyed állaguknak köszönhetően rendkívüli komfortérzetet biztosítanak a bőrnek. A színezett, alapozóként is funkcionáló készítmények, pedig a fényvédelem mellett kiegyenlítik a bőr tónusát, elfedik a bőrhibákat, egyenletes ragyogást, arcszínt kölcsönöznek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt az ország keleti harmadában még több lehet a felhő, majd ott is gomolyosodik a felhőzet. Másutt gomolyfelhős, napos időre számíthatunk. Elszórtan várhatók záporok, jégdara záporok, elsősorban a Duna-Tisza közén zivatar kialakulása sem kizárt. Az északi szél nagy területen megélénkül, a Bodrogközben és a Bakonyban, valamint záporok, zivatarok környezetében erős széllökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 16 fok között alakul. Az előrejelzések szerint a szerdai napot kettős fronthatás dominálja majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra