Mennyi pénzt ér a DNS-ünk?

Genetikánk egész életünkben elkísér minket és öröklődik, éppen ezért még az átlagos egészségügyi adatainknál is érzékenyebb adatot jelent. Nem árt tehát az óvatosság, mielőtt bárkinek is kiadnánk ezt az információt.

A DNS-ünk nagyjából 8 százaléka nem emberi, hanem vírusos eredetű. Részletek itt.

"Mit tesz hozzá az életemhez, ha megtudom, hány százalékban vagyok kelet-európai, olasz, ír vagy kelet-ázsiai? Ami fontos tudás a családról, rólunk, és amit szerintem tovább kell adnom a gyerekeimnek és az unokáimnak, az nem ezekből a vizsgálatokból fog kiderülni, hanem sokkal inkább a családi hagyományokból és legendáriumokból" - fogalmazott Falus András biológus, a Semmelweis Egyetem Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézetének professzora a Magyar Nemzetnek .

Egy amerikai cég azt ígéri április 10-ig futó kampánya keretében, hogy hozzávetőleg 17 ezer forintért kimutatja DNS-ünkből etnikai származásunkat, illetve segít új hozzátartozókat találni. Egy gyors online regisztrációt követően kiküldenek ehhez egy csomagot, amiben a mintavételhez szükséges összes eszközt és leírást megtalálják a vevők. A minta elküldése után négy héten belül meg is érkezik az eredmény.

Genetikai információink sokak számára értékesek lehetnek
Genetikai információink sokak számára értékesek lehetnek. Fotó: iStock

"Mi mindannyian információs adatbázis vagyunk, a kérdés csak az, ki és mit kezd, mit tehet ezzel az információval" - hívta fel a figyelmet a professzor. Bár az amerikai cég azt állítja, hogy jelentős forrásokat fektet a DNS-adatok és a személyes információk titkosítására, ugyanakkor a genetikai információk továbbadása és felhasználása ma még nem minden esetben szabályozott teljeskörűen.

Tavaly például a 23andMe nevű cég a világ egyik legnagyobb gyógyszergyárával, a GlaxoSmithKline-nal (GSK) kötött együttműködés keretében adott át ilyen adatokat kutatási célra. A GSK 300 millió dollárt fektetett a tesztcégbe, ami jól mutatja, hogy a genetikai vizsgálatok közel sem a lakossági, sokkal inkább a - másodlagos - ipari és üzleti felhasználók révén jelentenek igazán nagy üzletet.

"Nem árt tehát az óvatosság, hiszen valójában fogalmunk sincs arról, mert nem tudjuk ellenőrizni, hogy hogyan, meddig, milyen módon őrzik a rólunk tárolt genetikai információkat azok a cégek, amelyek például egy származási teszttel valójában a teljes genetikai adatállományunkkal kapcsolatos információhoz hozzájutnak" - szögezte le Falus András az interjúban.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +11 °C

Alapvetően sok napsütésre számíthatunk a gomoly- és fátyolfelhők mellett, a nyugati határ mentén, valamint a középső országrészben felhősebb lehet az idő. Csapadék késő délutánig nem valószínű, utána a délnyugati, nyugati megyékben előfordulhat zápor, néhol zivatar. A délkeleti szél élénk, a Dunántúlon, valamint az északkeleti tájakon erős lesz. A legmagasabb nappali hőmérséklet 22, 27 fok között várható. Ma sem kell fronthatástól tartani.