5 hónap alatt feléljük az erőforrásokat

Ha a világon mindenki úgy élne, mint egy átlag európai lakos, akkor a természet egy évre elegendő erőforrásait május 10-éig teljesen kimerítenénk. Így nagyjából 2,8 bolygóra lenne szükségünk a fennmaradáshoz - hívta fel a figyelmet a Természetvédelmi Világalap (WWF).

A túlfogyasztás napjának nevezik azt a dátumot, amikor az emberiség fogyasztása túllépi azt a mennyiséget, amelyet a Föld egy év alatt képes újratermelni. Ez tavaly augusztus 1-jére esett, így az év hátralévő részében a Föld csupán "hitelezte" az erőforrásait az emberiség számára. A fogyasztás mértékét tekintve ez azonban egy globális átlag, a valódi túlkapás országonként más-más arányú. A legfrisebb adatok szerint idén május 10-ére esett az európai túlfogyasztás napja.

Majdnem 3 Föld kellene az európaiaknak

Ha a világon mindenki ugyanolyan ökológiai lábnyommal rendelkezne, mint az átlag európai lakos - például ugyanannyi szén-dioxidot bocsátana ki, ugyanannyi élelmiszert , rost- és faanyagot használna, illetve ugyanannyi beépített területet foglalna el -, akkor május 10-ig az emberiség annyit használna el a természet erőforrásaiból, mint amennyit bolygónk egy egész év alatt tud megújítani - figyelmeztetett a WWF Magyarország.

Föld, bolygó, globális felmelegedés, klímaváltozás, túlfogyasztás napja, Európa, Európai Unió
Ha mindenki úgy élne, mint a magyarok, két bolygóra lenne szükségünk. Fotó: 123rf

Figyelembe véve az Európai Unió (EU) ökológiai lábnyomát és a határain belüli biokapacitását - vagyis a biológiailag termékeny területeket -, az EU lakosai jelenleg kétszer annyi erőforrást használnak fel, mint amennyit annak ökoszisztémája képes megújítani. Az EU lakossága a Föld biokapacitásának majdnem 20 százalékát használja fel, miközben a világ populációjának összesen 7 százalékát foglalja magában. Így 2,8 bolygóra lenne szükségünk, ha mindenki olyan ütemben fogyasztana, mint egy átlagos uniós lakos. Ez jóval felülmúlja a világátlagot, ami körülbelül 1,7 bolygónak felel meg.

Luxemburg a csúcstartó

Magyarországon is jóval túllépjük az ideális fogyasztási szintet, hiszen ha az egész világ így élne, mint mi, akkor több mint kettő Földre lenne szükségünk. A részletekről korábbi cikkünkben olvashat!

Az adatok lényeges különbségeket mutatnak az uniós tagállamok fogyasztási szokásai között. Ezen a téren Luxemburg áll az első helyen, lakosságának életmódja miatt ugyanis mindössze 46 nap alatt elérte túlfogyasztásának napját. Ezzel szemben Romániában a legjobb a helyzet, ott az egész évre rendelkezésre álló erőforrásokat 192 nap alatt használják fel.

Ezt érjük el a túlfogyasztással

A bolygó túlterhelése a biológiai sokféleség drasztikus csökkenéséhez - többek között a halállományok zsugorodásához - vezetett. A következmények között szerepel a vízhiány, a talajerózió, a levegőszennyezés és az egyre gyorsuló éghajlatváltozás is. Ezek pedig tovább fokozzák az extrém időjárási körülményeket , az aszályokat, árvizeket és tűzvészeket. Ha pedig így folytatjuk, a következő időszakban akár egymillió állat- és növényfaj is kihalhat.

"Életmódunk hatással van a bolygóra. Nem lehet kétségünk afelől, hogy változtatnunk kell. Erre globális és helyi szinten egyaránt szükség van. Ha ma cselekszünk, akkor még visszafordíthatjuk a negatív folyamatokat, és talán van esélyünk, hogy a tiszta levegő, ivóvíz, élelmiszerek és mindaz, amit a természet nyújt, gyermekeink számára is elérhetők legyenek" - idézi a közlemény Antal Alexát, a WWF Magyarország kommunikációs vezetőjét. A szervezet ennek érdekében egy fenntarthatósági egyezmény elfogadását sürgeti, amely olyan konkrét célokat és intézkedéseket fogalmazna meg a klímaváltozással, a természetvédelemmel és a fenntartható fejlődéssel kapcsolatban Európára vonatkozóan, amelyeket a következő öt éven belül teljesíteni kell.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jellegű számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra