A bélsejtek jelenthetnek megoldást a diabétesz kezelésében

A Columbia Egyetem munkatársai kísérleteik során felfedezték: a bélsejteket rá lehet venni arra, hogy inzulint állítsanak elő. Ez alapvetően befolyásolhatja az 1-es típusú cukorbetegség kezelését. A megoldást eddig az őssejtátültetésben látták.

Az 1-es típusú cukorbetegség egy autoimmun folyamat, melynek során a szervezet saját immunrendszere pusztítja el a hasnyálmirigy inzulintermelésért felelős béta sejtjeit. Az így kieső inzulint ezután a betegek külső forrásból, injekció segítségével kell pótolniuk. Mivel mind a túl magas, mind a túl alacsony inzulinszint életveszélyes állapot, ezért a betegek napjában többször szorulnak arra, hogy megmérjék vérük glukóztartalmát. A megoldást olyan új sejtek jelentenék, melyek képesek helyettesíteni az elpusztult elemeket, azonban idáig az egyetlen megközelítési mód az embrionális őssejtek átültetése jelentette, ennek eredményeként azonban nem lehetett szabályozni a szervezet inzulinszintjét, melynek a bevitt táplálékra kellene reagálnia.

A Nature Genetics folyóiratban dr. Chutima Talchai és dr. Domenico Accili professzor egy olyan vizsgálatot mutat be, melynek során egérben a bélsejtek előalakjaiból inzulintermelő sejtek alakultak ki. Ezek az előalakok számos érett sejttípussá képesek alakulnak, melyek olyan hormonszerű anyagok termeléséért felelősek, mint a szerotonin, a gasztrikus peptid és más aktív faktorok. A munkacsoport megállapította, hogy amennyiben sikeresen kikapcsolják a Foxo1 gént, inzulintermelő sejtek is létrejöttek. Annál több ilyen sejtet sikerült nyerniük, minél korábbi fázisban kikapcsolták a gént. A módszer felnőtt egyedeknél is hatékonynak bizonyult.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra