Izomhúzódás: mi a teendő?

Az izomhúzódás tulajdonképpen az izmok túlerőltetéséből, túlnyújtásából származó sérülés, ami nagyon gyakran sportolás közben jelentkezik. Ennek ellenére azoknak is érdemes tisztában lenni az izomhúzódás tüneteivel és kezelésével, akik kevesebbet mozognak, mert egy-egy rossz mozdulatot bárki elkövethet.

Az izomhúzódás akkor következik be, ha az izmokat túlerőltetjük és az izomszövet sérül, az izmokban kisebb-nagyobb szakadások történnek. Minél több izomrost szakad el, annál komolyabb a sérülés és annál nagyobb az azt kísérő fájdalom, de egy kisebb izomhúzódás is kellemetlenségekkel járhat együtt.

A fájdalom általában hirtelen jelentkezik, de előfordulhat, hogy csak lassabban alakul ki. Az izomhúzódás tünetei a fájdalom mellett az izom gyengesége, ezek az izom nyújtására fokozódnak. Súlyosabb esetben gyulladásra utaló jelek is tapasztalhatóak, például az érintett terület duzzanata, kipirosodása, meleg érzetűvé válása, és a bőr is elszíneződik (zúzódásra emlékeztető véraláfutás alakul ki). Ez utóbbi esetben haladéktalanul orvoshoz kell fordulni!

Évtizedekig rosszul kezeltük az izomsérüléseket Javul az idő, egyre többet megyünk a szabadba, a természetbe, kirándulni, sportolni. Ami a szervezet számára nagyszerű, ám megnő a sérülésveszély, megszaporodnak a rándulásos, húzódásos, ficamos esetek. Lehet azonban, hogy az eddig elfogadott módszerek helyett egészen másféle kezelésekre van szükség a gyors gyógyulás érdekében. Kattintson! Bár a leggyakrabban sportoláskor alakulhat ki az izomhúzódás, bárkit érinthet, ha olyan mozgást végez, amelyhez a szervezete nincs hozzászokva, esetleg a mozdulatok túl hirtelenek vagy túl nehéz tárgyat emel meg. A testünk bármely izmát meghúzhatjuk, ám a leggyakoribb ez a panasz a nagyobb izmoknál, például a combban, a vádliban, a bicepszben vagy a hát izmainál. Az izomgyengeség, a fáradtság, a bemelegítés hiánya vagy éppen a túlerőltetés, a túl sokszor ismételt mozdulatok is izomhúzódáshoz vezethetnek.

Az izomhúzódás és az általános izomláz között a legnagyobb különbség, hogy az előbbi csak egy izmot vagy izomcsoportot érint, az utóbbi viszont (majdnem) az egész testünkre kihat.

Elsősorban sportolás közben következhet be izomhúzódás

Elsősorban sportolás közben következhet be izomhúzódás A meghúzódott izomnál az első reakciónk gyakran annak kinyújtóztatása lenne, azonban ez helytelen megközelítés, hiszen éppen a túlnyújtás okozta a problémát. Lehetőleg helyezkedjünk nyugalomba, ne erőltessük az izmot, ne akarjunk azonnal visszatérni a pályára. A legjobb, ha néhány napig semmilyen mozgást nem végzünk.

Az izomhúzódás kezelésénél évtizedekig az úgynevezett RICE-módszert követték, ez a betűszó a rest, ice, compression és elevation szavakból áll össze. Vagyis a sérült testrészt helyezzük nyugalomba, pihentessük, tegyünk rá jeges borogatást, esetleg kötést, és emeljük meg. Az új kutatások szerint azonban ez a kezelési mód téves , az eredmények alapján új rövidítés született, az MCE (Move, Compression, Elevation - Mozgás, Kompresszió, Megemelés). Mostantól inkább ezt érdemes követni. A meghúzódott izmot erőltetni azonban tilos, hiszen ezzel csak tovább fokozzuk a fájdalmakat, és további sérüléseket is kockáztatunk.

A legtöbb esetben az izomhúzódás magától, néhány napon belül meggyógyul. Ugyanakkor, ha nem érzékelünk változásokat, vagy a fájdalom fokozódik, esetleg gyulladásos tüneteket veszünk észre magunkon, akkor forduljunk orvoshoz.

Az izomhúzódás elkerüléséhez, megelőzéséhez a legjobb módszer az alapos bemelegítés, illetve a saját határaink ismerete. Ha új mozgásformába fogunk, legyünk óvatosak és fokozatosak, és azonnal hagyjunk abba egy tevékenységet, ha fájdalmat, kellemetlenséget tapasztalunk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra