Napozzunk óvatosan!

Nemsokára nyakunkon a nyár, és örülünk a napsütésnek, amit még kedélyállapotunk is jelentősen javul. Sajnos a napfénynek nemcsak kellemes hatásaival kell számolnunk, hanem az utóbbi években egyre jobban előtérbe kerülő bőrkárosító hatásával is...

Nemsokára nyakunkon a nyár, és örülünk a napsütésnek, amit még kedélyállapotunk is jelentősen javul. Sajnos a napfénynek nemcsak kellemes hatásaival kell számolnunk, hanem az utóbbi években egyre jobban előtérbe kerülő bőrkárosító hatásával is. Mindannyian halljuk a TV-ben, rádióban, hogy a Földet körülvevő ózonpajzs elvékonyodott, így azok a káros sugarak is eljutnak hozzánk, amelyek bőrrákot okozhatnak. Ez az oka annak, hogy egyre inkább előtérbe kerül a fényvédelem kérdése.

A napfény elleni védekezés legegyszerűbb módja a napozás kerülése. Erre különösen a déli órákban van szükség. Húzódjunk árnyékba, de figyeljünk arra, hogy tükröző vízfelületek mellett, vagy homokos tengerparton a visszaverődő sugárzás is erős lehet. Szintén óvatosnak kell lennünk fürdés közben, mert a tiszta vízben 1 m-es mélységig kb. a sugárzás 50 %-a érheti bőrünket. Napfényes területen sportolás, séta közben viseljünk vékony pólót, kalapot, a szemkárosodás elkerülésére UV-szűrővel ellátott napszemüveget. Ma már kaphatók olyan anyagból készült ruhadarabok is, amelyek az UV-sugarakat csak minimálisan engedik át. Legtöbben a bőrre kenhető napozószereket részesítik előnyben. Ezek egy része kémiai, másik részük fizikai fényvédő, attól függően, hogy szintetikus UV-abszorbeáló vegyületeket, vagy fényvisszaverő mikropigmenteket tartalmaznak. Az UVB-sugár elleni védőhatást fejezi ki a dobozon megjelölt faktorszám, amely jelzi, hogy az alkalmazott krémmel vagy lotioval hányszor hosszabb ideig tartózkodhatunk napon, mint nélküle. Nem egyformán határozzák meg a faktorszámot Európában és Amerikában - a magas faktorszámú fényvédők általában "amerikai mércével" kifejezettek, európai meghatározás szerint ennek 2/3-ával számolhatunk.

Néhány jótanács a napozáshoz:

A fényvédőt a napozás megkezdése előtt kb. fél órával kenjük fel bőrünkre. Délben, 10 és 15 óra között lehetőleg ne tartózkodjunk napon, ilyenkor inkább árnyékban pihenjünk. A fényvédők egy része nem vízálló, ezeket fürdés után ismét fel kell kenni a bőrre. Különösen oda kell figyelni a kisgyermekekre, mert érzékeny bőrüket hamarabb károsítja a nap.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is gomolyosodik a felhőzet, így ott is, mint másutt napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra