Hogyan juthatunk D-vitaminhoz télen?

Minél távolabb élünk az Egyenlítőtől, annál nehezebben jutunk D-vitaminhoz, pedig ugyanolyan szükségünk van rá, mint az annak közelében élő embertársainknak.

Nézzük, miként juthatunk D-vitaminhoz!

A D-vitamin jobbára természetes úton, UV-B sugárzás (napfény) hatására szintetizálódik bőrünkben, a koleszterinből. Jó, ha tudjuk: akkor is elegendő koleszterint állít elő a szervezetünk, ha ezt állati eredetű táplálékkal nem visszük be (vegán táplálkozás). A "saját gyártmányú" koleszterinből aztán "saját gyártmányú" D-vitamint is kapunk. Mivel zsírban oldódó vitaminról van szó, és csak az állati és emberi szervezetben képződik, csak állati eredetű táplálékok formájában juthatunk hozzá közvetlenül.

D-vitamin napfény immunrendszer halak D-vitaminforrás D-vitamin-hiány D-vitaminos étrend-kiegészítők szolárium omega-3 zsírsavak
Most tényleg muszáj pótolni a D-vitamint

Ezen kívül orvosság és táplálék formájában is pótolhatjuk a D-vitamint . Legfontosabb funkciója a vér kalcium- és foszforszintjének szabályozása, és a csontképződés elősegítése. Ezen kívül erősíti az immunrendszert , és csökkenti a hiánybetegségek kialakulásának kockázatát. Az ajánlott D-vitamin mennyiség naponta 400 NE (nemzetközi egység), azonban a legújabb kutatások 1000 vagy ennél több NE is javasolnak.

A napozás és szolárium segítenek?

Ha van napfény, ami bőrünket éri, nincs gond a D-vitamin mennyiségével! De mi történik akkor, ha nincs? Egyes kutatók szerint ilyenkor jó alternatíva lehet a szoláriumozás , ezzel ugyanis kiküszöbölhetjük a napfény hiányának káros hatását, és egyensúlyban tarthatjuk D-vitamin-szintünket. Mindenkinek saját felelőssége eldönteni, hogy él-e ezzel a lehetőséggel.

A tapasztalatok szerint az alkalmankénti 5-10 perces szoláriumozás a téli időszakban jót tesz testnek-léleknek egyaránt, viszont a heti többszöri, 15-20 perces fürdőzés következtében nem csupán a bőrünk öregszik el idő előtt, de megnőhet a különböző rákos elváltozások valószínűsége is.

Fontos a megfelelő étkezés

Természetesen D-vitaminhoz táplálkozással is hozzájuthatunk , közvetlen forrásai többek között a makréla, szardínia, csukamájolaj, lazac,tonhal, valamint a vitaminnal dúsított élelmiszerek. Előbbieket azonban csak mérsékelten fogyasszuk, mivel a halak a D-vitaminon és omega-3-zsírsavakon kívül kevésbé kívánatos nehézfémekben is bővelkednek (króm, higany, kadmium), melyek rossz hatással vannak többek közt a fejlődésben lévő magzat intelligenciájára.

Táplálék-kiegészítőkből is nyerhetünk D-vitamint

Ha valaki úgy érzi, hogy szüksége van rá, halat enni nem akar, szoláriumozni nem szeret vagy -nem csupán képletesen szólva - félti a bőrét, akkor nyugodtan szedhet étrend-kiegészítő formájában D-vitamint . Jó minőségű és biztonságos táplálék-kiegészítőket lehet kapni vénymentesen a patikákban is. Figyeljünk rá, hogy csakis megbízható forrásból szerezzük be!

D-vitamin útravalóként

A D-vitamin szükségessége nyilvánvaló, ám pótlásáról és túladagolásáról ellentmondásos információk élnek egymás mellett. Javasoljuk, hogy saját felelősségünk tudatában és legjobb tudásunknak megfelelően próbáljuk szervezetünket ellátni megfelelő mennyiségű D-vitaminnal !

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra