Fogbeültetés: mikor lehet, mikor nem?

Népszerű megoldás napjainkban a kihullott fogak fogbeültetés általi pótlása, ráadásul az eljárás szépészeti mivolta mellett egészségügyi szempontból is hasznos lehet. Nem minden esetben lehet azonban ehhez az eszközhöz nyúlni

A beavatkozás lényegét az képezi, hogy egy olyan titánból készült műgyökér kerül az állcsontba, amely képes azzal összeépülni. Ennek várható időtartama általában 3-6 hónap. Végül erre a műgyökérre kerülhet fel a hermetikusan illeszkedő felépítő fej, arra pedig a korona vagy híd. A művelet révén egy-egy fogat, de akár egy teljes fogsort is pótolni lehet. Az így elkészült végeredmény - megfelelő higiéniai ápolás esetén - egy életen át elkíséri viselőjét.

Az implantátumok előnyei közé tartozik, hogy könnyebb megszokni őket, mivel nem okoznak gondot az evés közben. A beültetett gyökér és korona szilárdan áll, így nem fenyegethet a gyulladás veszélye sem. Nem véletlen tehát, hogy sokan választják ezt a konstrukciót.

Elengedhetetlen az alkalmasság

A műtétek megkezdéséhez ugyanakkor szükséges, hogy az érintett páciens egyáltalán alkalmas legyen a beavatkozás elvégzésére. Először is fontos a jó általános egészségi állapot, másrészt pedig az, hogy az érintett csontszakasz kellő vastagságban álljon rendelkezésre. Az állcsontok ugyanis hajlamosak a sorvadásra, amennyiben nincsenek használatban, azaz nem hat rájuk belülről rágóerő. A fogbeültetés ezt a folyamatot képes meggátolni azáltal, hogy ismét ugyanolyan terhelésnek teszi ki a csontokat, mint az eredeti fogak korábban. Szerencsére a nem megfelelő csontmagasság és -szélesség esetén is van megoldás: a csontpótlás.

A csontpótlásra két megoldás létezik: saját csont vagy szintetikus, félszintetikus csontpótló anyag használata.

Mivel a fogak kihullásának számos oka lehet, így már fiatalabb korban is felvetődhet az eljárás szükségessége. Az alsó korhatárt az állcsontfejlődés befejeződése szabja meg, tehát nagyjából 18 éves kortól bárki folyamodhat ehhez a beavatkozáshoz.

Erős dohányosok és italosok nem kérhetik

Akadnak ugyanakkor kizáró okok, amiket semmiképpen sem lehet megkerülni. Általában ide kell sorolni a cukorbetegséget és az egyes daganatos megbetegedéseket. Erős dohányzás , túlzott alkoholfogyasztás, drog- és gyógyszerfüggőség is eredményezheti azt, hogy a jelentkező nem vehet részt a fogbeültetésben, akárcsak a nem kielégítő szájápolás. Súlyos immunológiai kórképek, továbbá csontritkulás és véralvadási zavarok esetén sem javasolt elvégezni a műtétet.

Az implantátumok nem okoznak gondot az evés közben

Az előkészítő vizsgálatok során röntgenfelvétel készítése is szükséges, emiatt állapotos kismamák szintén nem kaphatják meg a kezelést.

Pozitív számadatok

A nemzetközi adatok azt mutatják, a beültetett implantátumok csupán az esetek elenyésző százalékában nem tudnak megkapaszkodni, így a hosszú élettartam biztosítása főként a használójuk felelőssége. Mindez leginkább azt jelenti, fokozott figyelmet kell fordítani a megfelelő szájhigiéniára .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra