Puffadásűző táplálkozás

Néhány ételről egyértelműen tudjuk, hogy puffadást, fokozott gázképződést és hasfájást okozhat. Ezeket könnyű elkerülni. De mi van akkor, ha ezeket kerüljük, mégis érezzük a sok kellemetlen tünetet? Cikkünkből megtudhatja, hogyan és mit egyen!

Néhány ételről egyértelműen tudjuk, hogy puffadást, fokozott gázképződést és hasfájást okozhat. Ezeket könnyű elkerülni. De mi van akkor, ha ezeket kerüljük, mégis érezzük a sok kellemetlen tünetet? Cikkünkből megtudhatja, hogyan és mit egyen!

A puffadásűző táplálkozáshoz természetesen kerülnünk kell azokat az ételeket, melyekről közismert, hogy fokozzák a gázképződést. Bár van néhány olyan élelmiszer, mely mindenkire "hat", hogy melyek okozhatnak még puffadást, arra már saját magunknak kell rájönnünk. Az ételek puffasztó hatása ugyanis egyénenként eltérő lehet. A "kritikus" ételek közé tartoznak a hüvelyesek, a bab, a borsó, a lencse; bizonyos zöldségfélék: az articsóka, a spárga, a brokkoli, a káposztafélék, a hagyma és a retek; a gyümölcsök: banán, sárgabarack, dinnyefélék, szilva és aszalt szilva.

Vannak olyanok, akiknél a gabonafélékben, illetve a pékárukban található glutén okoz puffadásos panaszokat, másokat a tejtermékek, a sajtok vagy a joghurtfélék puffasztanak fel. Gyakran okoznak hasi panaszokat a túl cukros vagy éppen túl sós falatok, mint ahogy a szénsavas italok, üdítők és a sör is. A feldolgozott, előre csomagolt vagy tartósított élelmiszerekben olyan adalékanyagok lehetnek, melyeket nehezen emésztenek meg néhányan, emiatt okozhatnak hasfájást vagy haspuffadást.

A legjobb módszer a táplálkozásunk összeállításához, ha étkezési naplót vezetünk - ennek segítségével ugyanis könnyen megtalálhatjuk, hogy mely ételekre reagálunk érzékenyebben, illetve melyek azok, amelyeket gond nélkül fogyaszthatunk. Ha valaki gyakran puffad vagy sokszor fáj a hasa, érdemes allergiatesztet is elvégeztetnie - a laktózérzékenység, illetve a lisztérzékenység (cöliákia) is összefüggésbe hozható a hasi panaszokkal.

Kerüljünk minden olyan ételt, mely szoruláshoz, székrekedéshez vezethet - igyekezzünk rostokban gazdag ételeket választani, ezek ugyanis rendben tartják az emésztésünket!

Nemcsak az fontos, hogy mit!

Hanem az is, hogyan! Gyakran az is puffadásos panaszokat okozhat, ha túl gyorsan vagy túl sokat eszik valaki. Ilyenkor ugyanis rengeteg levegőt nyelhetünk evés közben, gyomorégést, feszülésérzést és puffadást okozva. Ha hajlamosak vagyunk a gázképződésre, puffadásra, akkor kerüljük a szénsavas italok fogyasztását, különösen evés közben, és a szívószál használatát is mellőzzük.

A falatokat jó alaposan rágjuk meg! Együnk lassan, nyugodt környezetben! A rohanás közben bekapott szendvics, vagy a menet közben legyűrt csokiszelet fokozhatja a hasi panaszokat, mert stresszes helyzetben egyébként is hajlamosak lehetünk több levegőt nyelni.

A szakemberek szerint az is lényeges lehet, hogy ne fogyasszunk olyan ételeket vagy ételkombinációkat, melyek hirtelen megváltoztatják a gyomor hőmérsékletét: például forró kávé után ne együnk fagylaltot!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább csak az ország északi, északnyugati felén valószínű eső, zápor, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra