Egyensúly az emésztőrendszerben

Milyen jó érzés, amikor "belül" minden rendben van, ha minden szervünk úgy teszi a dolgát, ahogy kell! Ehhez az egyensúlyi állapothoz apró élőlények milliói is hozzájárulnak.

Védők és támadók

Ritkán gondolunk arra, hogy az élőlények sokszor maguk is életteret jelentenek más élő szervezeteknek, köztük a legnagyobb számban a különböző baktériumoknak. Így van ez az emberi testtel is: egy egészséges emberben többszázféle baktériumfaj él, a legkülönbözőbb szervekben megtelepedve. Legtöbbjüknek az emésztőrendszer, a bélcsatorna ad otthont. Ezek nem feltétlenül károsak, nem kell mindenáron megszabadulni tőlük: sőt, az követné el a legnagyobb hibát, akinek sikerülne "sterilizálni", baktériummentessé tenni a bélrendszerét. E baktériumfajták többsége ugyanis nemhogy nem kórokozó, hanem épp ellenkezőleg: hasznos szerepet tölt be egészségünk védelmében.

Baráti baktériumok

A bélrendszerünk állandó, nagyon hasznos lakói a probiotikumok, azaz az ún. "jó" baktériumok, amelyek nem okoznak betegségeket, hanem hatékonyan hozzájárulnak az anyagcsere egészségéhez. A leggyakoribb ilyen, "baráti" baktériumtörzsek a bifidobaktériumok, a különböző laktobacillusok, amelyek a táplálékkal kerülnek be a szervezetünkbe.

Ezek az "élő" élelmiszer-alkotórészek jótékony hatással vannak az ember egészségére, biztosítják a bélnyálkahártya épségét, puszta jelenlétükkel is akadályozzák a betegséget okozó baktériumok elszaporodását, méreganyag-termelését, serkentik az immunrendszert, hozzájárulnak a fertőzések megelőzéséhez. Segítik egyes vitaminok (B-vitaminok, K-vitamin) termelődését, de részük van a kalcium, a magnézium és a vas felszívódásában is.

Anyagcseréjük során metabolitokat, rövid szénláncú zsírsavakat vagy aminosavakat, például arginint vagy glutamint termelnek, amelyeket a szervezet hasznosít. A bélflóra legfontosabb szerepe az emésztőrendszer, illetve rajta keresztül az egész szervezet védelme a káros mikrobákkal, a kórokozókkal szemben.

Ha pótolni kell

Ha a bélrendszer mikrobiológiai egyensúlya valamilyen ok, betegség, fertőzés, antibiotikumos kezelés miatt felborul, a szervezetünk ezt különböző emésztési gondokkal, például puffadással, hasmenéssel jelzi. Ilyenkor a tünetek elmulasztása mellett feltétlenül gondolni kell e hasznos bélflóra újratelepítésére is. Ma már egyre több kezelőorvos tekinti természetesnek, hogy az antibiotikumos kezelés mellett a probiotikus élelmiszerek (a savanyított tejtermékek, érlelt sajtok, az élőflórás joghurtok, kefirek) fogyasztását javasolja, vagy a patikai forgalomban kapható probiotikum-készítmények közül ajánl.

A bifido- és laktobaktériumokat tartalmazó élelmiszerek illetve alkalmanként az élő mikrobákat tartalmazó étrend-kiegészítők fogyasztása általában is kedvező hatást gyakorol az emésztőrendszer épségére, helyreállítja a bélflóra egészséges egyensúlyát, érdemes hát beiktatni ezeket is az étrendbe.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +2 °C

Általában derült vagy gyengén felhős idő lesz, de kisebb körzetekben erősen felhős is lehet az ég. Helyenként előfordulhat kisebb eső, zápor. A déli szél gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 2 és 7 fok között alakul, de a hidegre hajlamos északkeleti helyeken és a Duna-Tisza közén hidegebb is lehet. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra