Csökkenti a csoki utáni vágyat a séta

Időnként mindenkire rátörhet a csokoládé (vagy más édesség) utáni ellenállhatatlan sóvárgás. Ezt meglehetősen nehéz lehet legyőzni, ám osztrák kutatók szerint egy meglehetősen egyszerű módszerrel csökkenthető a sóvárgás.

Larissa Ledochowski és kutatótársai úgy találták, hogy egy 15 perces, gyors gyaloglás jelentős mértékben csökkenti az édesség utáni vágyat, még az olyan esetekben is, amikor nyomás alatt van valaki és elérhető közelségben van számára az édesség. A módszer a túlsúlyos embereknél is beválik.

„Egy idő után a nassolás, az édességek majszolása rossz szokássá válik, és különösen a túlsúlyos emberek nagyon nehezen szabályozzák az édesség utáni vágyukat. Úgy találtuk, hogy a rövid ideig tartó, intenzív mozgás csökkentheti ezt a sóvárgást, főleg azokban az esetekben, amikor az érintettek a legérzékenyebbek” – írták a szakemberek a PLOS One című szaklapban megjelent tanulmányukban.

Nem tilos a nassolás, ha ezeket esszük - cukorbetegként sem!

A kutatásban 47 túlsúlyos egyén vett részt, akiknek átlagéletkora 28 év volt, és akik naponta fogyasztottak csokoládét vagy másmilyen magas kalória- és cukortartalmú nassolnivalót . A résztvevők azt az utasítást kapták, hogy a kísérlet előtti három napon ne fogyasszanak édességet. A kísérlet kezdetén két csoportba osztották őket, az egyik csoport 15 percet sétált egy futógépen (intenzíven, de nem annyira, hogy kifulladjanak), a másik csoport ugyanennyi időt csendben várakozott. Ezután egy nagy koncentrációt igénylő és komoly stresszel járó feladatot kellett elvégezniük.

A nassolás iránti vágy sétával csökkenthető

Ezek után a résztvevőknek magas cukortartalmú nassolnivalókat kínáltak – de arra kérték őket, hogy miután választottak és kicsomagolták a csokoládét , harminc másodpercet várjanak annak elfogyasztásával. A sóvárgás mértékét, a szívverésüket és a vérnyomásukat folyamatosan mérték a kísérlet alatt.

„Úgy találtuk, hogy a stresszes feladat hatására nőtt az édesség utáni sóvárgás, azonban az, ha a kísérleti alanyok mozogtak a feladat előtt, akkor ez a hatás csökkent” – foglalták össze a kutatók. „A rövid ideig tartó, intenzív, de nem kimerítő mozgás segítségével tehát hatékonyan küzdhetünk a sóvárgás ellen. Különösen akkor érdemes alkalmazni ezt a módszert, ha olyan stresszes élethelyzetben vagyunk, melyről tudjuk, hogy nassolással szokott nálunk együtt járni.”

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra