Kutyák menthetnék meg a magyar egészségügyet

Az USA egészségügyi rendszere 11,7 milliárd dollárt spórol annak köszönhetően, hogy a lakosság kutyát, macskát vagy bármiféle társállatot tart otthon. Ezek a házi kedvencek ugyanis rendkívül jót tesznek a gazdáik egészségi állapotának, stressztől a szív- és érrendszeri problémákig számos betegség megelőzhető, illetve hatékonyabban kezelhető a négylábú terapeutákkal.

A modern társadalom egészségét évről évre nagyobb teher alá vonják a civilizációs betegségek .

A nagyfokú stressz, mozgásszegény életmód és rendszertelen étkezés következtében világszerte emberek millióinak életét követelik daganatok és kardiovaszkuláris betegségek. Ezek nem csak az adott személyek életkörülményeire vannak hatással, de az egészségügyi ellátórendszert is sokmilliárdos költséggel terheli a gyógykezelésük. Globálisan nagy hangsúlyt fektetnek ezért a prevencióra, amelynek egy kevésbé ismert, de kellemes módjára hívta fel a figyelmet sajtótájékoztatóján a Bayer: az állattartásra.

A gyógyszergyártó cég ügyvezetője, Dariusz Przeradzki hangsúlyozta: az elmúlt években nyomon követték és számos vizsgálattal igazolták az ember és állat közötti kötelék pozitív hatását, amely nem csak lelki egészségüket, de társadalmi és gazdasági helyzetüket is befolyásolja. Felmérések bizonyítják, hogy akinek kisállata van, alacsonyabb a szívinfarktuson átesett páciensek az infarktust követő egy évet jóval nagyobb eséllyel élik túl azon embereknél, akinek nincs társállatuk. A házi kedvencek csökkentik a stresszt, így erősítik az immunrendszert is.

A krónikus betegségekben szenvedő állattulajdonosoknak egészségesebb a szívük, mint azoknak, akik nem tartanak háziállatot - derül ki egy friss tanulmányból. Az állattartás egyéb egészségügyi vonzatairól is olvashat az alábbi cikkünkben!

„Mozgásban maradni, testi és szellemi szempontból egyaránt – ez az egészséges életmód egyik legfontosabb kritériuma. Minimum heti ötszöri, félórás könnyed testmozgás szükséges a kardiovaszkuláris egészség megőrzéséhez, ebbe beletartozhat egy kiadós kutyasétáltatás. Az eb így önkéntelenül is tesz gazdája egészségéért „– mondta el Dr. Masszi Gabriella kardiológus. Az orvos egy 2013-as tanulmányt is felidézett, melyben 6000, házi kedvencet tartó ember egészségét vizsgálták. Az eredmények értelmében ezek a személyek átlag feletti egészségindexszel rendelkeztek, vérnyomásuk és vérzsírszintjük is jobb eredményt mutatott azoknál, akiket semmilyen kisállat nem várt otthon.

Hatvan százalékkal kevesebbet járnak orvoshoz

Az ember és állat kapcsolatát kutató HABRI (Human Animal Bond Research Institute) új aspektusból vizsgálta meg a témát. Megállapították, hogy háziállatot tartó 132,8 millió amerikai 60 százalékkal kevesebbszer jár orvoshoz, mint az, aki nem tart állatot. Emiatt pedig az USA egészségügyi rendszere összesen évi 11,7 milliárd dollár (hozzávetőleg 3 300 milliárd forint) költségmegtakarítást köszönhet a kedvencként tartott társállatoknak. Ez az összeg Ausztráliában 5,8 milliárd dollár, Németországban pedig 7,4 milliárd euró. A HABRI tanulmánya szerint további gazdasági adatok birtokában kimutatható lenne, hogy a társállattartással összefüggő költségmegtakarítás még ennél is nagyobb.

Az ember és állat közötti kötelék számos pozitív hatással bír

„Leggyakrabban kutyát, vagy macskát fogad maga mellé az ember, de rengeteg más állatból is hasznos társ lehet a papagájtól a madárpókon át egészen a csigáig, vagy kígyóig” - mondta el a HáziPatika.com kérdésére Dr. Sátori Ágnes állatorvos, pszichológus. Hazánkban is egyre népszerűbb, hogy a fekvőbetegeknek terápiás állatok hozzanak kedély- és egészségügyi állapotjavulást, melynek egészségjavító hatását több kutatás is alátámasztotta. Emellett bizonyos állatokat nevelő céllal ismertetnek össze a gyerekekkel – a golden retriever nagy népszerűségnek örvend köreikben, viszont egy pók, csiga vagy bogár látványa sokukban visszatetszést kelt. Ha azonban megtanulják elfogadni a kevésbé aranyos állatokat, azzal egy komoly lépést tesznek afelé, hogy egymással szemben is toleránsabbak legyenek. „Nehéz számszerűsíteni a gyermekekben keltett empátia értékét, és ennek hosszú távú pozitív hatásait, az viszont biztos, hogy az állatokon keresztül a kisebbeket is könnyebb megszólítani és nevelni” – magyarázta a pszichológus.

Jelenleg Magyarországon kétmillió kutya, és körülbelül ugyanannyi macska él a háztartásokban, illetve – sajnos sok esetben – azon kívül. Felelős állattartás terén jócskán van lemaradásunk a nyugati országokhoz képest. Az Egyesült Királyságban a háziállatok 80 százaléka megfelelő ellátásban részesül, Csehországban ez az arány már csak 50 százalék, hazánkban pedig alig éri el a 30-at. Általában nem gondoskodunk az állat megfelelő táplálásáról és orvosi kezeléséről, a negyedévente javasolt féreghajtást pedig évente jó, ha egyszer végrehajtjuk a kutyánkon. A beteg állat pedig a gazdája egészségét is veszélyezteti, ezért mindkét fél kölcsönös érdeke a felelős állattartás.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is csökken a felhőzet, a záporok megszűnnek. A déli szél többnyire mérsékelt marad. Késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra