7 trükk, amivel könnyű lesz a reggeli kelés

Összegyűjtöttük azokat a trükköket, praktikákat, melyekkel megkönnyíthetjük az ébredést, és motiválttá tehetjük magunkat a korai napkezdésre.

A megfelelő mennyiségű és minőségi alvás természetesen elengedhetetlen a reggeli energikus ébredéshez. Ahhoz, hogy reggeli pacsirták legyünk néhány berögződött rossz szokásunkkal fel kell hagyjunk és új praktikákat, ötleteket kell bevetnünk, hogy könnyedén vágjunk neki a napnak.

Ne nyomogassuk a szundigombot!

Azzal, hogy az ágyból való kikecmergés idejénél legalább fél órával korábbra állítjuk az ébresztőt és minden 10. percben benyomjuk a szundigombot , csak magunk ellen dolgozunk. Ezzel a rossz szokással becsapjuk magunkat és a mély alvási fázisunkból csenünk el értékes időt.

Ne nyomogassuk a szundigombot!
Ne nyomogassuk a szundigombot! Fotó:123rf

Dr. Andrew Westwood, neurológus és alvásspecialista ehelyett azt javasolja, hogy állítsunk be az ébresztőnket pontosan akkorra, amikor fel kell keljünk. Az órát vagy a telefonunkat tegyük a szoba egyik másik sarkába, hogy fel kelljen érte keljünk ahhoz, hogy kikapcsoljuk. Egy másik jó módszer lehet, hogy amint meghalljuk az ébresztőnk hangját üljünk fel az ágyban. Ha már eddig eljutottunk, kisebb eséllyel alszunk vissza.

Engedjük be a napsugarakat!

A fény egyértelműen egy ébresztő jelzés a test számára, viszont a szervezetünk roppant érzékeny az alvás közbeni fénymennyiségre - hívja fel a figyelmet Amy Amara, az Alabama Birmingham Egyetem neurológus professzora. Hagyjunk egy résnyi helyet a napsugaraknak és ne húzzuk be teljesen a sötétítő függönyünket vagy ne húzzuk le teljesen a redőnyt.

Ha viszont környezetünkben állandóan sok a fény, például kintről beszűrődnek az utcai lámpák fényei vagy a lakásban a számítástechnikai eszközök villódzó fénye is megzavarhatja az alvásunkat. Ha rossz időben érzékeljük a fényt, az teljesen összezavarhatja a cirkadián ritmusunkat és megnehezíti az ébredést.

Használjuk a technikát!

Az okostelefonok, táblagépek, karkötők és alvást elemző, figyelő otthoni berendezések tudatos használata megkönnyíti az ébredést. Ezek az eszközök gyakorlatilag az alvás ciklusainkat vizsgálják különböző módszerekkel és akkor ébresztenek bennünket, amikor nem a mély, hanem a könnyű alvási fázis dominál. Ezeket a berendezéseket, applikációkat úgy konfiguráltuk, hogy beállítható legyen mikor szeretnénk felkelni és az alvási ciklusunk vizsgálata alapján az ébredés ekkor vagy valamivel előtte történjen. Ha az okos eszközök segítségével a könnyű alvási fázisban ébredünk, nem érezzük majd annyira gyűröttnek és fáradtnak magunkat reggelente.

Hideg vizes frissítő ébresztés

Régi trükk, de igazolt a hatása. Egy 2003-as tanulmány szerint azok, akik a reggelt egy hideg vizes arcmosással indítják, kevésbé érzik magukat fáradtnak ezt követően. "Ez a módszer egy olyan reflexet aktivizál, amely egy élénkítő adrenalin löketnek felel meg reggelente" - magyarázza dr. Andrew Westwood. Az neurológus mindenesetre felhívja a figyelmet arra, ha minden reggel egy vödörnyi hideg vízzel kell sokkoljuk a szervezetünket ahhoz, hogy felébredjünk, akkor valószínűleg komoly alvás problémával küzdünk és érdemes szakemberhez fordulnunk.

"Mozdulj, mozdulj, mintha élnél ember!"

Teljesen mindegy milyen mozgásformát preferálunk, lehet az futás vagy jóga, az reggeli edzés a legjobb út a reggeli pacsirta léthez. Dr. Westwood szerint a korai edzések adrenalin lökete kellő energiát ad a nap elkezdéséhez.Kutatások bizonyítják, hogy akik hetente összesen legalább 150 percet sportolnak jóval kisebb eséllyel álmosodnak el napközben, mint azok akik nem mozognak.

Ébredjünk egy pohár tiszta vízzel

A testünk (jobb esetben legalább) 8 órán keresztül pihent és ezért nem jutott folyadékhoz. "Eddigi tapasztalataim azt mutatják, hogy azok a páciensek akik reggelente 2 dl friss vizet isznak meg az ébredést követő 1 órán belül, könnyebben vágnak neki a napnak" - állítja Dr. Westwood.

Egy 2011-es tanulmány a dehidratáltság és vitalitás közötti összefüggést vizsgálta. Az eredmények azt igazolták, hogy akik bevitték az ajánlott napi folyadékmennyiséget, azoknak kevesebb fejfájása volt, jobban tudtak koncentrálni és nem érezték magukat annyira fáradtnak, mint dehidratált társaik.

Időzítsük reggelre a fontos programokat

Az izgatottság vagy a kötelező feladatok kiváló motivátorai a reggeli ébredéseknek. Kezdjünk el reggelre tervezni megbeszéléseket, elrendezendő papírmunkát, nehezebbnek tűnő munkahelyi feladatokat. Reggel frissen könnyebben vágunk neki a bonyolultabb dolgoknak és produktívabbak is vagyunk. Keljünk azzal a tudattal, hogy rendszereznünk kell az elintéznivalóinkat reggel.

Ha motiváltak vagyunk és okot adunk magunknak az időbeni felkelésre, kevesebb eséllyel nyomjuk meg a szundi gombot és húz minket vissza az ágy.

Tudjon meg többet az alvás fázisairól! Az alvás nagyon fontos szervezetünk megfelelő működéséhez. Ennek az éjszaka folyamán különböző fázisai vannak, melyekre más és más jellemző, ráadásul az altatók is befolyásolják ezeket a fázisokat. Részletek!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra