A leggyakoribb náthavírusok

Évente 3-4 alkalommal is átesünk a megfázás okozta kellemetlenségeken, különösen az őszi és a téli hónapokban gyakori ez. Azzal azonban már csak kevesen vannak tisztában, hogy minek köszönhetőek a napokig kínzó panaszok.

Meghűlés, megfázás, nátha - hiába a többféle elnevezés, mind ugyanazt a problémát takarja, mégpedig a felső légutak vírusos megbetegedését . Érdekesség azonban, hogy a nagyjából azonos tünetekért nem egyetlen fajta kórokozó, hanem több száz lehet felelős. Voltaképpen ez a magyarázata, hogy miért nem létezik nátha ellen védőoltás, és hogy miért nem lehet védettséget szerezni azáltal, hogy átesünk a betegségen.

A kellemetlen náthás tüneteket számos vírus előidézheti
A kellemetlen náthás tüneteket számos vírus előidézheti

A megfázás kifejezés abból a szempontból beszédes, hogy ugyan nem közvetlenül a hideg okozza a panaszokat, mégis közrejátszik a légutak megfertőződésében. Leggyakrabban például rhinovírus áll a nátha mögött, pontosabban a száznál is több szerotípusának valamelyike. Ezek a vírusok 33 fokos hőmérséklet mellett szaporodnak a leggyorsabban, ezzel szemben a védekezésért felelős fehérvérsejtek 37 fok alatt kevésbé képesek hatékonyan felvenni a harcot a behatolókkal szemben. Érthető tehát, hogy a folyamatos orrlégzés által hűtött környezet miért annyira vonzó a vírusok számára.

Kik számítanak különösen veszélyeztetettnek az RSV szempontjából? Részletek itt.

A rhinovírus mellett a másik igen gyakori bűnös a respiratórikus szincicális vírus, közismertebb rövidítéssel az RSV. Fontos megemlíteni, hogy ez a leggyakoribb közönséges légúti kórokozó gyermekek esetében, koraszülött csecsemőknél és bizonyos tüdőbetegségekben vagy veleszületett jelentős szívrendellenességben szenvedő, 2 év alatti kisgyerekeknél könnyen kórházi kezelést igénylő tüdőgyulladást válthat ki. Szerencsére az RSV ellen már van védőoltás, amelyre a veszélyeztetett csoportba tartozó gyermekek jogosultak is. A vakcina rövid távú, nagyjából egy hónapig tartó védettséget nyújt, emiatt a náthaszezon során többször is be kell adatni.

Bármely vírusról legyen is ugyanakkor szó, a hangsúly kivétel nélkül a betegség megelőzésén van. Ebben kifejezetten lényeges szerepet játszik az általános higiénia betartása, kiemelten a rendszeres kézmosás. Ugyanilyen fontos, hogy aki már elkapta a fertőzést, ne menjen közösségbe, célszerű tehát ilyenkor az iskolát vagy a munkahelyet is kerülni, és inkább otthon maradni. Immunrendszerünket erősíthetjük kiegyensúlyozott táplálkozással és vitaminpótlással, kellően pihentető alvással, valamint rendszeres testmozgással is. A hideg ellen pedig a réteges, az időjáráshoz illő ruházat nyújt hasznos védelmet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra