Férfinátha: tényleg létezik?

Régóta tartja magát a köztudatban a feltételezés, hogy míg a nők számára egy náthás megbetegedés inkább csak apró kellemetlenséget jelent, addig a férfiak megfázva hajlamosak eljátszani a hattyú halálát. Kutatások alapján azonban úgy tűnik, mindez nem egyszerű önsajnáltatás, hanem a férfinátha valóban létezik.

Angol nyelvterületen a man flu, azaz magyarra fordítva a férfiinfluenza kifejezés használata terjedt el. A Cambridge-i Egyetem értelmező szótára úgy fogalmaz, hogy a frázis olyan megbetegedéseket hivatott kifejezni, mint amilyen a nátha is, amelyek alapvetően nem súlyosak, érintettjük mégis úgy kezeli azokat, mintha egy sokkal veszélyesebb kórképpel lenne dolga. Mindez pedig jellemzően akkor fordul elő, ha a beteg férfi. Mindazonáltal dr. Kyle Sue, a kanadai Újfundlandi Egyetem adjunktusa szerint a férfiinfluenza koncepciója - abban az értelemben, ahogy a köznyelv használja - kifejezetten igazságtalan.

A férfiak védtelenebbek a vírusokkal szemben

Nátha vagy influenza? Mi a különbség? Részletek itt.

A The British Medical Journal orvostudományi folyóirat 2017 decemberében jelentette meg a szakember egy tanulmányát , amiben a férfinátha létezésére keresett bizonyítékokat a témában lefolytatott korábbi kutatások áttekintése révén. A tudományos szakirodalomban kutatva dr. Sue arra jutott, hogy a férfiak immunvédekezése talán kevésbé hatékony az olyan vírusfertőzésekkel szemben, mint az influenza és a nátha. Mindennek eredményeként esetükben nemcsak a súlyos tünetek fellépésének kockázata magasabb, hanem a felső légúti megbetegedések nyomán bekövetkező halálesetek is nagyobb arányban érintik ezt a nemet.

Egyes kutatások szerint a férfiak védtelenebbek az influenzával szemben
Egyes kutatások szerint a férfiak védtelenebbek az influenzával szemben. Fotó: iStock

A szerző példaként említ egy 2008-as tanulmány, amely kimutatta, hogy a nők szervezetében erősebb immunválasz alakul ki az influenza elleni oltóanyagra, ami azt jelenti, hogy testükben több antitest termelődik a vakcinában lévő vírustörzsekkel szemben. Hong kongi és amerikai kutatók pedig statisztikai adatok vizsgálata során megállapították, hogy a férfiak gyakrabban kényszerülnek kórházi ellátásra influenza miatt, mint a nők, egyszersmind magasabb a végzetes kimenetelű megbetegedések aránya is körükben. "Nem arról van szó, hogy a férfiak felnagyítanák a tüneteiket, sokkal inkább arról, hogy gyengébb a légzőszervi vírusos fertőzésekre adott immunválaszuk, ami a nők adataihoz képest magasabb morbiditásban és mortalitásban is visszatükröződik" - fogalmazott a kanadai egyetem kutatója.

"Ismert, hogy számos betegség másként jelentkezik nőknél és férfiaknál. Ide sorolható például a koronáriás szívbetegség, a csontritkulás, a lupusz vagy éppen a depresszió. És igen, talán igaz ez az influenzára is" - értett egyet kollégájával a tanulmányt kommentálva Robert Shmerling, a Harvard Egyetem orvosi karának adjunktusa, a bostoni Beth Israel Diakónus Egészségügyi Központ reumatológus főorvosa. Hozzátette, bár a dr. Sue által idézett tudományos bizonyítékok nem perdöntőek, de mindenképpen arra utalnak, hogy az influenza súlyosabb formában jelentkezhet férfiaknál. Éppen ezért fontos, hogy az orvostudomány a jövőben képes legyen feltárni a nemek közötti különbség okait.

Lehetséges magyarázatok a férfináthára

Habár egyelőre nem tisztázott, miért gyengébb a férfiak szervezetének védelme a légzőszervi vírusokkal szemben, mint a nőké, dr. Sue szerint a hormonok kulcsszerepet játszhatnak a jelenségben. Egyfelől elképzelhető, hogy az egyik legfontosabb női nemi hormon, az ösztrogén biztosít bizonyos mértékű protekciót ez ügyben. Egy 2016-ban lefolytatott kísérlet során például férfiaktól és nőktől származó légúti nyálkahártyasejteken tesztelték a hormon védőhatását. Miután a sejteket megfertőzték influenzával, az ösztrogén hatására csökkent a vírus kópiaszáma a női sejtekben, a férfi donoroktól származó sejtekben viszont nem. Eközben arra vonatkozóan is születtek már kutatási eredmények, hogy a legfontosabb férfi nemi hormonként számon tartott tesztoszteron gyengítheti a szervezet influenzavírusokra immunválaszát.

Összességében azt mondhatjuk, jelenleg inkább csak feltételezések léteznek arra vonatkozóan, miért élik meg eltérően a két nem tagjai a felső légúti fertőzéseket. Mindazonáltal úgy tűnik, hogy a férfiak nem csupán elefántot csinálnának a bolhából, hanem valóban jobban szenvednek a nátha és az influenza tüneteitől. Éppen ezért nem érdemes egyfajta macsó attitűdöt követve elbagatellizálni a panaszaikat, hiszen azokat gyógyszeresen és egyéb módszerekkel is hatékonyan lehet enyhíteni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

Északkelet felől tovább vékonyodik, szakadozik a felhőzet, reggelre már jórészt csak fátyolfelhők lesznek felettünk, a délnyugati tájakon viszont felhős maradhat az idő. Az ország délnyugati harmadán még elszórtan lehetnek záporok, de ezek reggelre fokozatosan szinte mindenütt lecsengnek. Az északias irányú szelet élénk, hajnaltól északnyugaton helyenként erős lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 9 és 15 fok között alakul, de az északi szélcsendes völgyekben több fokkal hidegebb is lehet. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra