Bélbaktériumok győzhetik le a rákot

Az emésztőrendszerünk mélyén élő baktériumokkal vennék fel a küzdelmet a rák terjedése ellen.

Testünkben milliószám nyüzsögnek különféle baktériumok, amelyek létfontosságú szerepet töltenek be bizonyos folyamatokban. A mikrobiomnak is nevezett baktériumközösség tagjai segítik az anyagcsere-folyamatokat, részt vesznek a szénhidrátok lebontásában, serkentik több ásványi anyag felszívódását, továbbá B-vitaminokat, K-vitamint és egyéb védőanyagokat termelnek a szervezet számára. Kutatók most rákbetegeknél vizsgálták ezeket a baktériumokat, eredményeiket pedig a Science folyóiratban publikálták.

Genetikai ismereteink gyarapodása, a képalkotó diagnosztikai­ eszközök ­fejlődése, ­a ­személyre szabott medicina és az immuno-onkológia térnyerése újabb és újabb fegyvereket ad az orvostudomány kezébe a rák elleni küzdelemben. Az új terápiákról bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

A bélbaktériumok szerepe a rák elleni harcban

Arra voltak kíváncsiak , hogy a mikrobiom mennyiben befolyásolja a különböző immunterápiás gyógyszerek működését. Ezekkel a terápiákkal a szervezet saját védekezőrendszerének működését igyekeznek hatékonyabbá tenni, erősíteni. Az immunrendszer ugyanis folyamatosan harcol a rendellenes, rákos sejtek ellen, és a legtöbbet el is pusztítja - a gond azokkal a sejtekkel van, amelyeknek sikerül kibújniuk ellenőrzése alól. Sajnos ez a terápia sem alkalmazható általánosan, csupán bizonyos betegeknél mutat bizonyítottan eredményeket.

A mikrobiomnak is nevezett baktériumközösség tagjai segítik az anyagcsere-folyamatokat
A mikrobiomnak is nevezett baktériumközösség tagjai segítik az anyagcsere-folyamatokat

Az első kísérletet egy párizsi klinika 249 betegén végezték el, akiket tüdő, illetve veserákkal kezeltek. Kiderült, hogy a betegeknél, akik valami más probléma miatt antibiotikumos kezelést kaptak, az immunterápia mellett is nagyobb arányban nőtt a tumor. Azt is megállapították, hogy az akkermansia muciniphila nevű baktérium az immunterápiára jól reagáló betegek 69 százalékánál kimutatható volt, míg a sikertelenül kezelt betegeknek csupán harmadánál mutatták ki jelenlétét.

Hasonló eredmények születtek a Texasi Egyetem kutatásából is, amelynek során 112 előrehaladott stádiumú melanómás beteget kezeltek. Itt szintén azok a betegek reagáltak jobban az immunterápiára, akiknek sokszínűbb, gazdagabb volt a mikrobiomállománya. A betegekből vett szövetminták is arról tanúskodtak, hogy a baktériumokban gazdagabb test az átlagosnál is több immunsejtet tudott a tumorba juttatni.

Ezt követően állatkísérletekkel is igazolták a kapcsolatot a bélbaktériumok , illetve a rák között. A kezelésekre jól, illetve rosszul reagáló betegek mikrobiomállományát bejuttatták néhány kísérleti példányba, majd a tumor fejlődését vizsgálták. A megfelelő baktériumokkal rendelkező állatoknál a rák sokkal lassabban fejlődött ki. Szakemberek szerint a kutatás komoly áttörést hozhat az immuno-onkológiában, hiszen a baktériumállomány módosításával a sikeres kezelés esélye is nőhet a betegeknél.

Forrás: BBC

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra