Sötétben is kárt okoz a napfény

Egy új kutatás eredményei szerint az UV-sugarak több órával azután is kifejthetik hatásukat, hogy a nap már lement.

Azt tudjuk, hogy az ultraibolya sugárzás károsítja a bőrünket. A Yale School of Medical kutatói azonban egy érdekes megállapítást publikálták. Az UV-sugarak hatása több órával azután is kifejtheti hatását, hogy a nap már nem ér minket. Minderről a Science Daily legutóbbi számában olvashatunk.

A napból vagy a szoláriumból minket érő UV-sugarak bizonyítottan károsítják a szervezetünkben lévő melanociták DNS-ét. A melanociták testünk azon sejtjei, amelyek a melanint termelik - ez adja bőrünk színét. Ezen DNS-roncsolódás a bőrrák fő oka.

Mikor a napfény halált okozhat: a holdfénybetegség

Érdekes módon korábban az volt az elfogadott vélemény, hogy a melanin védi bőrünket, mert képes blokkolni a káros ultraibolya-sugárzást. Arra is volt kutatási bizonyíték, hogy a melaninnak és a bőrsejtkárosodásnak köze van egymáshoz.

A már említett kutatásban Douglas E. Brash, a Yale bőrgyógyász-professzora és kutatótársai egerek és emberek melanocita sejtjeit vetették alá UV-sugárzásnak .

A sugárzás hatására a szaknyelvben egy CPD-ként ismert DNS-károsodás következett be. Ennek hatására a DNS formája enyhén megváltozik és a benne tárolt információ nem olvasható ki pontosan. A kutatók meglepetésére a melanociták nemcsak azonnal kezdtek el CPD-ket generálni, hanem még órákkal később is, azután, hogy az UV-sugárzásnak már nem érte a sejteket. Ezzel szemben a melanin nélküli sejtek csak az UV-sugárzás hatására generáltak CPDket, később már egyáltalán nem.

Ez azt jelenti, hogy a melaninnak rákkeltő és védő hatása is van.

az UV-sugarak több órával azután is kifejthetik hatásukat, hogy a nap már lement

az UV-sugarak több órával azután is kifejthetik hatásukat, hogy a nap már lement

"A melanin nemcsak pajzsként viselkedik, hanem képes negatívan és pozitívan egyaránt hatni szervezetünkre" - állította Brash. Kutatótársaival azt is megállapította, hogy a melanociták okozta CPD-k fele már gyakorlatilag sötétben született, ez pedig egy nagyon lassú folyamat hatására történik, amelyet az UV-fény aktivál.

A kutatók abban reménykednek, hogy ezen lassú reakció miatt képesek lehetnek például preventív krémeket előállítani. Ezek hatására az említett lassú reakció például leállítható lenne.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra