Meglepő okai is lehetnek a kellemetlen testszagnak

A kellemetlen testszagot a legtöbben a fürdés hiányával, az ápolatlansággal vagy a higiéniás szabályok figyelmen kívül hagyásával hozzuk összefüggésbe. Valójában a testszag több tényezőtől is függ, és az életmódunkon kívül betegségek is okozhatják.

Baktériumok a bőrön

A testszag kialakulásáért elsősorban a termelődő izzadtság és a bőrünkön található baktériumok a felelősek. A testünkön a leginkább "illatos" terület a hónalj, de mirigyeket és baktériumokat a testünk minden részén megtalálhatunk, többek között az ágyéknál, a köldök környékén, sőt a melleknél is, azonban az evolúció (és a két lábra állás miatt) a hónalj vált a legfontosabbá.

Nem csak a higiéniától függ

A szőrzet is segít abban, hogy a testszag "érezhetőbb" legyen. Bár sem a testszagot, sem pedig a szőrzetet nem tartjuk napjainkban esztétikusnak, valójában fontos üzeneteket hordozhatnak, például a lelki- vagy egészségi állapotunkról. A legtöbb ember számára a rendszeres tisztálkodás, a szappan vagy tusfürdő, illetve az izzadásgátlók használata segíthet megelőzni vagy legalább csökkenteni a kellemetlen testszag kialakulását, ám ez nemcsak a higiéniás szokásaiktól függ.

A testszag nem csupán ápolatlanságból fakadhat
A testszag nem csupán ápolatlanságból fakadhat. Fotó: iStock

A női ciklus is hat rá

Milyen gyakran kell mosni a ruháinkat? Azt nagyjából mindenki tudja (remélhetőleg), hogy pólót, fehérneműt, zoknit naponta kell váltani, a levetett darabot kimosni. De mi a helyzet a törülközővel vagy a farmernadrággal? Egyáltalán: mitől lesz piszkos egy ruha ?

Különösen a nők esetében függ a testszag a hormonális állapottól, így a menstruációs ciklustól is. A kutatások szerint nemcsak a nők testének illata változik, szinte folyamatosan, de az is, hogy mások (elsősorban) a férfiak testszagára hogyan reagálnak. Amennyiben megváltoznak a hormonszintek, a testszag is alakulhat, ez megfigyelhető például azoknál a nőknél, akik szájon át szedhető fogamzásgátlókat használnak.

Számít, hogy mit eszünk

Azzal is tisztában vannak a legtöbben, hogy a hagyma, a fokhagyma, esetleg a csípős kolbász kellemetlen szájszagot okozhat, de ezek az ételek, és úgy általában a fűszeres fogások a testszagra is hatással lehetnek. A fűszerek aromájáért ugyanis különböző kénvegyületek is felelősek, ezeket pedig gyakran méreganyagként tekinti a szervezetünk, és az izzadás során igyekszik ezektől megszabadulni. Vagyis, a fűszeres ételek fogyasztása után számítanunk kell arra, hogy a testszagunk is megváltozik.

Az étrendünk egyéb esetekben is befolyásolhatja a testszagunkat, például azoknak, akik sok vörös húst fogyasztanak, erőteljesebb és kellemetlenebb a testszaga. Az úgynevezett ketoacidózis miatt is változhat az izzadtság összetétele. Ez általában cukorbetegeknél, vagy rendkívül kevés (20-30 grammnál kevesebb) szénhidrátot fogyasztóknál figyelhető meg. A ketoacidózis során a szervezet nem elsősorban a vérben található cukrokat használja energianyerés céljából, hanem a zsírraktárainkat igyekszik felszámolni. A cukorbetegek ketoacidózisos állapotára jellemző szag kellemetlen, rohadt gyümölcsre emlékeztető.

Mi az a nekrózis, és hogy hat a testszagra?

A nekrózisnak nevezett jelenség is okozhat kellemetlen testszagot. A nekrózis tulajdonképpen a sejtek, szövetek idő előtti elhalását jelenti, mely valamilyen külső hatás (pl. fertőzés, trauma, rovarcsípés, kígyómarás stb.) következménye. A nekrózis gyulladással, fájdalommal, az érintett terület elszíneződésével, váladékozással is együtt járhat, és természetesen az elhaló szöveteknek kellemetlen szaga van. Esetenként a nekrózis, pontosabban a nekrotikus lézió a daganatos betegségekkel függ össze.

Van, hogy csak mi magunk érezzük?

Meglepő módon, nagyon ritkán előfordulhat az is, hogy valaki csak azt hiszi, hogy kellemetlen testszaga van - mások számára azonban ez nem érzékelhető, vagy egyáltalán nem zavaró, nem tér el a normálistól. Az úgynevezett olfaktorikus referencia szindrómában szenvedő betegek tévképzete, hogy a testük elviselhetetlen szagot áraszt, és gyakran mások legapróbb jelzéseit is erre való utalásként fogják fel. Az ORS-hez gyakran egyéb pszichés problémák is társulhatnak, például szorongás, testképzavar vagy hipochondria.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra