A kezeletlen allergia ezért veszélyes

A kezeletlen allergiának súlyos következményei is lehetnek, ezért nem halogathatjuk a végtelenségig az allergológus felkeresését.

Hol van az a pont, amikor tényleg nem szabad tovább halogatni és szakemberhez kell fordulni az allergiás tünetekkel? Ha már egy ideje ismerősök bevált készítményeit szedjük, recept nélküli allergia elleni készítményekkel kombinálva, de a tünetek továbbra sem szűnnek? Ha nappal már a munkánkra sem tudunk koncentrálni az éjszakai orrdugulás miatt? Vagy ha már asztmára utaló tüneteink is vannak? Dr. Moric Krisztina allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa a mielőbbi kezelés fontosságára hívja fel a figyelmet.

Nem mindegy, mit szedünk a tünetekre

Tüsszögés, szemviszketés, orrfolyás, orrdugulás - aki először tapasztalja az allergia tüneteit, könnyen hiheti, hogy náthás . Ám ha a panaszok huzamosabb időn át sem javulnak, esetleg tavaly is az évnek ebben az időszakában jelentkeztek, akkor allergiára gyanakodhatunk. Ilyenkor sokan csak beszaladnak a patikába, valamilyen allergia elleni gyógyszerért, orrcseppért és remélik a javulást.

Orrspay: milyen tünetekre mit használjunk? A válaszért kattintson ide!

"Recept nélkül csak bizonyos hatóanyagú allergia elleni készítményeket tudunk beszerezni. Egyáltalán nem biztos, hogy a mi panaszunkra épp az a hatóanyag a megfelelő, és épp abban a dózisban, ahogyan szedjük. Az orrspray kapcsán is érdemes tudni, hogy az allergiás orrdugulást a leghatásosabban a szteroid tartalmú készítmény tartós használatával tudjuk megszüntetni, ez viszont szintén csak receptre kapható. A kezelés mindig egyéni, a tünetek és az allergia alapján állítjuk össze, sok esetben vényköteles és vény nélküli készítményeket kombinálva. A tüneti mellett lehetőség van tartós kezelésre is, ezt szintén receptre lehet beszerezni. Amennyiben a beteg alkalmas rá, az adott időben megkezdhető az allergén immunterápia" - ismerteti a szakember.

allergia, allergiaszezon, pollenallergia, szénanátha, allergológus, asztma
Nem érdemes megvárni a komoly szövődményeket. Fotó: 123rf

A kezeletlen allergia szövődményei

Ha szénanáthás tüneteink vannak, és nincs lázunk, sem egyéb meghűlésre utaló panaszunk, akkor érdemes allergia irányába vizsgálódni. Ha a tünetek el is múlnak, allergia esetén a következő évben is jelentkezni fognak, az allergén növény pollenszórásának idején. A kivizsgálással és kezeléssel erre már fel tudunk készülni.

Az allergiát sokan nem veszik komolyan, úgy gondolják, hogy néhány náthás tünet még senkinek nem okozott gondot. Pedig kezeletlen allergia esetén a nyálkahártya tartós gyulladása miatt krónikus orrmelléküreg-gyulladás is kialakulhat. Szövődményeként gyakran jelentkezik asztma, illetve újabb allergiák is megjelenhetnek. Gyakoribb légúti betegségekkel is számolhatunk, illetve egyértelműen rontja az életminőséget, ha éjszaka nem tudjuk kipihenni magunkat, vagy a könnyező, viszkető szemek miatt időnként elhomályosul a látásunk. A napközbeni köhögési vagy tüsszögési rohamok pedig akár a munkavégzést is befolyásolják - figyelmeztet az allergológus.

Mikor nem szabad halogatni az orvos felkeresését?

  • Tartós orrdugulás: fontos a fül-orr-gégészeti kivizsgálás, mert akár orrpolip vagy orrsövényferdülés is állhat a háttérben.

  • Hetek óta tartó tüsszögés, orrfolyás, orrviszketés: a szénanátha tünete lehet.

  • Viszkető, vörös, könnyező szemek: ha mindkét szem érintett és nincs gennyes váladékozás, akkor valószínű, hogy nem fertőzéses eredetű, hanem allergiás kötőhártya-gyulladásról van szó, amely szintén a szénanátha tünete lehet.

  • Köhécselés, ingerköhögés, éjszakai köhögő rohamok: azasztmatünete is lehet, de okozhatja a krónikus orrmelléküreg-gyulladás következtében kialakult hátsó garatfali csorgás is. Ha az alapbetegség a légúti allergia, akkor a köhögés is csak a szénanátha kezelésével fog megszűnni.

  • Sípoló légzés, szorító érzés a mellkasban és nehézlégzés: az éjszakai köhögés mellett ez is az asztma jellegzetes tünetei. Gyakran jelentkezik nem megfelelően kezelt allergia szövődményeként.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

5 tipp, hogy könnyebb legyen az életed allergiásként (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

Északkelet felől tovább vékonyodik, szakadozik a felhőzet, reggelre már jórészt csak fátyolfelhők lesznek felettünk, a délnyugati tájakon viszont felhős maradhat az idő. Az ország délnyugati harmadán még elszórtan lehetnek záporok, de ezek reggelre fokozatosan szinte mindenütt lecsengnek. Az északias irányú szelet élénk, hajnaltól északnyugaton helyenként erős lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 9 és 15 fok között alakul, de az északi szélcsendes völgyekben több fokkal hidegebb is lehet. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra