Ezért tilos folyadék nélkül bevenni a gyógyszert

Biztosan velünk is előfordult már, hogy folyadék nélkül vettük be a gyógyszereinket. Ki lustaságból, ki azért, mert rohant, és nem volt ideje meginni hozzájuk néhány korty vizet. Kevesen tudják azonban, hogy ez egy rendkívül veszélyes szokás - cikkünkben eláruljuk, miért fontos kerülni.

Nem hat a gyógyszer, ha így veszi be - részletek a cikkben !

A folyadékra elsősorban azért van szükség, hogy le tudjuk nyelni a gyógyszert, illetve, hogy a szerek megfelelően kifejthessék a hatásukat. Szintén nem elhanyagolható szempont azonban az sem, hogy folyadék nélkül a készítmények könnyen megakadhatnak "félúton", a nyelőcsőben , és Dr. Jennifer Caudle, a Rowan Egyetem családorvosi tanszékének szakembere szerint gyulladást, irritációt, vérzést okozhatnak. "Ilyenkor számos komoly tünetet tapasztalhatunk a gyomorégéstől elkezdve a mellkasi fájdalmon át a nyelőcsőgyulladásig, sőt, a tabletták akár nyelőcsőfekélyt is előidézhetnek."

Mindig folyadékkal együtt vegyük be a gyógyszert!
Mindig folyadékkal együtt vegyük be a gyógyszert! Fotó: iStock

A legtöbben nem törődnek a tünetekkel

A nyelőcsőnek egy bizonyos részén nincsenek idegek, amik jeleznének például fájdalom esetén. Ha tehát ott akad el a tabletta, nem is érzékeljük rögtön, hogy baj van, a többi között ezért okozhat olyan komoly problémát, ha folyadék nélkül vesszük be a gyógyszereinket. Az ilyenkor tapasztalható gyomorégéshez vagy mellkasi fájdalomhoz hasonló tünetet sokan átmeneti kellemetlenségnek könyvelik el, és nem törődnek vele, így azonban nagyobb az esély rá, hogy a figyelmen kívül hagyott, megakadt készítmény felsérti a nyelőcső kényes szöveteit, fájdalmas vérzést vagy súlyos kiszáradást okozva.

Bizonyos gyógyszerekkel jobban kell vigyázni

Egy, a Turkish Journal of Gastroenterologyben megjelent tanulmányból kiderült, hogy szinte bármilyen típusú gyógyszer felelős lehet például a nyelőcsőfekély kialakulásáért. Dr. Caudle azonban állítja, hogy bizonyos készítményekkel fokozottan kell vigyázni, ilyenek a csontritkulás kezelésére felírt tabletták, az antibiotikumok , illetve a különféle, vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók is.

Egy pohár vízzel a legjobb

Ha tehát el akarjuk kerülni a fentebb felsorolt rizikós következményeket, soha ne vegyük be folyadék nélkül a gyógyszereinket. Dr. Caudle szerint a legjobb választás a víz, bár bizonyos esetekben a gyümölcslé is megfelelő lehet. A tea, a kávé, a tej vagy a szénsavas ital viszont mellékhatásokkal járhat, illetve gátolhatja a készítmény felszívódását (erről bővebben korábbi cikkünkben olvashat).

Szintén fontos a mennyiség: egy-két korty folyadék nem elegendő, legalább egy pohárral igyunk meg, így biztosak lehetünk abban, hogy sehol nem fog megakadni a szer. Figyeljünk arra, hogy soha nyeljünk le gyógyszert fekve, mindig álljunk vagy üljünk fel. Ha például egy készítményt lefekvés előtt kell bevenni, ne közvetlenül akkorra időzítsük, amikor ágyba bújunk. Legalább 15 perccel hamarabb legyünk túl rajta, ilyen módon a szernek lesz ideje végigérni a nyelőcsövön, és lejutni a gyomorba.

Forrás: thehealthy.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Általában derült vagy gyengén felhős idő lesz, de kisebb körzetekben erősen felhős is lehet az ég. Helyenként előfordulhat kisebb eső, zápor. A déli szél gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 2 és 7 fok között alakul, de a hidegre hajlamos északkeleti helyeken és a Duna-Tisza közén hidegebb is lehet. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra