Veszélyeztetik a zajos kórtermek a betegek egészségét

A kórházi betegek nagy része nehezen tud elaludni az állandó zajtól. A különféle zavaró tényezők közé tartoznak például a jéggépek, a forgalom zaja és a folyosón beszélgetők hangja - állítja egy új tanulmány.

Az Annals of Internal Medicine júniusi számában megjelent kutatásban 12 egészséges személyt tettek ki jellegzetes kórházi zajoknak.

"Mindenki tudja, hogy a zaj zavarja az alvást , ez pedig a kórházi környezetben különösen nagy probléma" - állítja a kutatást vezető Orfeu Buxton, a Harvard Egyetem Orvostudományi Kar és a bostoni Brigham and Women's kórház munkatársa. "A betegek körül számos zajforrás van, és ha egy páciens ezek mindegyikének ki van téve, akár csak suttogás szintjén, percenként 4-10-zel emelkedhet a pulzusszáma. Ez pedig akadályozhatja az alvást, és olyan hátrányokkal járhat, amelyek jelentősen visszavethetik a felépülés folyamatát."

A leginkább zavaró zajok meghatározása érdekében a kutatók 12 egészséges, fiatal férfit és nőt kértek fel arra, hogy három napig aludjanak egy alvásvizsgáló laboratóriumban. Az első éjszaka zaj nélkül aludtak, a második éjszaka azonban jellegzetes kórházi zajok felvételét kellett hallgatniuk. A belső zajok között szerepelt a kerekes kocsik hangja, a jéggépek, a személyzet beszélgetése, az infúzió riasztója és a telefonálás. A külső zajok közé tartozott a közlekedés és az elhaladó helikopterek zaja. A kísérlet alatt a résztvevők alvási mintáit és pulzusszámát is mérték. Nem okozott meglepetést, hogy a zajszint emelkedésével az alvászavar mértéke is növekedett.

Kiderült, hogy még egy pillanatnyi zaj hatására is megugrott a pulzusszám. Ez a mélyalvás szakaszában is megfigyelhető volt, de a legnagyobb problémát az alvás felületesebb, REM szakaszában okozta.

Buxton az eredményeket úgy összegezte, hogy a kórtermekben a zajszint csökkentésével a betegek kórházi tartózkodásának időtartamát is le lehetne rövidíteni, sőt talán még az újrafelvételek arányát is csökkenthetnénk. A kórházaknak pedig némi odafigyeléssel, a személyzet megfelelő felkészítésével és némi logisztikai szervezéssel meg is van a lehetőségük erre.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra