Nőkben a HIV fertőzést és a terhességet is megelőzheti a kísérleti eszköz

Az állatkísérletek eredményei alapján a kísérleti eszköz a HIV vírustól és a genitális herpesztől is megóvhatja a nőket, és ezzel párhuzamosan a nem kívánt terhességeket is megelőzheti.

A hüvelybe felhelyezhető flexibilis műanyaggyűrű három hónapig adagolja az antiretrovirális gyógyszert és a fogamzásgátló gyógyszert. Bár a gyűrűt eddig még csak birkákon és nyulakon tesztelték, ha emberekben is hatékonynak bizonyul, új lehetőséget adhat a fejlődő világban élő nőknek arra, hogy egyszerűbben védekezhessenek a nem kívánt terhességek és a nemi úton terjedő betegségek ellen.

"Sok tekintetben egy óvszerhez hasonlít a működése" - magyarázta a március 5-i számában megjelent tanulmány társszerzője, Patrick Kiser, a Northwestern Egyetem biomedikai mérnöke. "Megelőzi a nemi úton terjedő betegségeket és a nem kívánt terhességeket, de a nők kontrollálják a védelmet".

Kiser elmondta, hogy a fejlődő világban számos nőt a saját férje fertőz meg a HIV vírussal, aki nem hajlandó óvszert viselni. Ráadásul kényelmes fogamzásgátló módszerek sem állnak rendelkezésükre.

A nők HIV vírussal szembeni "önvédelmét" célzó egyik módszer a hüvelygél volt. Bár az első ilyen gélek valójában fokozták a vírus átviteli arányát, egy 2010-es dél-afrikai kísérlet már kimutatta, hogy az antiretrovirális tenofovir tartalmú gél a HIV átvitelét 39, a herpeszfertőzést pedig 51 százalékkal csökkenti. A gélt azonban szex előtt és után kell alkalmazni, ezért sok nő nem használta következetesen a készítményt.

Kiser és munkatársai ezért egy új, könnyebben használható módszer kutatásába kezdtek. Egy olyan hüvelygyűrűt fejlesztettek ki, amely az esemény utáni fogamzásgátló tabletta hatóanyaga, a levonorgestrel és a HIV átviteli kockázatát csökkentő tenofovir állandó dózisait szabadítja fel. A kutatók azt remélik, hogy az eszköz a tenofovir tartalmú gélhez képest megkönnyíti majd a nőknek a konzisztens alkalmazást, mert felhelyezése után csak háromhavonta kell cserélni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra