Kétezer éves DNS a tenger mélyén

A görög Antiküthéra szigete mellett elsüllyedt hajó évtizedek óta az egyik leggazdagabb ókori tengeri lelet, amely még mindig tartogat meglepetéseket. Ezúttal emberi maradványokra bukkantak a búvárok, melyekből jó eséllyel elemezhető DNS-t nyertek ki.

1900-ban tengeri szivacsot keresgélő búvárhalászok roncsokat fedeztek fel az Antiküthéra szigettől néhány kilométerre, a tenger fenekén. Később derült csak ki, hogy egy időszámításunk kezdetének környékén útra kelő, görög kereskedőhajó roncsát fedezték fel. A hajó valószínűleg Rómát vette célba, Peloponnészoszi-félsziget és Kréta között azonban elsüllyedt. A tragédia bőséges régészeti leletet szolgáltatott napjaink régészeinek, rengeteg kincset érő leletet hoztak a felszínre. Még Jacques Cousteau is merült a lelőhelyen, és talált is néhány emberi maradványt. Az akkori molekuláris genetika még nem állt azon a szinten, hogy e csontokból örökítőanyagot tudtak volna elemezni, ma azonban már más a helyzet - írja az MNO.hu .

Hasonló korú csontokból már kinyertek ilyen mintát, azokat azonban a szárazföldön lelték meg

Idén augusztus közepén a 2014 óta a helyszínen dolgozó régészek megtalálták eddigi kutatásuk legfigyelemreméltóbb leleteit. A Woods Hole Oceanográfiai Intézet (WHOI) munkatársai egy részleges koponyára, három fogra, lábszár- és karcsontokra, valamint bordákra bukkantak. Ezeknek a leleteknek a különlegessége, hogy rendkívül jó állapotban maradtak fenn, a kutatók ezért joggal bizakodnak, hogy elemezhető DNS-t vonhatnak ki belőle.

Bár a Földközi-tenger medre teli van elsüllyedt kereskedőhajók roncsaival, meglepően kevés emberi maradványt találtak a tenger mélyén pihenő roncsokban, olvasható a Nature-ben. Ennek oka, hogy a hajótörést szenvedők az esetek többségében megpróbáltak úszva menekülni, így eltávolodtak a hajótól. A nyílt vízben megfulladt áldozatok holttestei aztán gyorsan lebomlottak, vagy a tengeri állatok gyomrában végezték, és nyom nélkül eltűntek. Ezért kivételesen "szerencsés", amikor emberi maradványokra bukkannak a hajó belsejében. A régészek feltételezik, hogy egy rabszolga csontjaira bukkanhattak, akit a hajótestben láncoltak le, így a süllyedéskor nem tudott elmenekülni.

Ötzi, az 5300 éves gleccsermúmia gyomorbaktériumait vizsgálják svéd kutatók, a tudósok reményei szerint e kutatások új antibiotikumok kifejlesztését teszik majd lehetővé. Erről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

A szakértők szerint ha sikerül DNS-t kivonni a maradványokból - amelyre a legnagyobb esély a koponya vastag csontjaiból ígérkezik -, akkor ezzel rengeteg ismeretre tehetünk szert az elhunyt származásáról, koráról, esetleg egészségi állapotáról. Hasonló korú csontokból korábban már sikereden kinyertek ilyen mintát, azokat azonban a szárazföldön lelték meg.

Forrás: MNO.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +10 °C

Többnyire erősen felhős ég mellett kezdetben a Dél-Dunántúlon, később az ország nyugati, délnyugati felén máshol is várható zápor. A délkeleti szél több helyen élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 8 és 14 fok között várható, ennél hidegebb az Alföld és az Északi-középhegység szélárnyékos részein lehet. Fronthatással nem kell számolni, úgyhogy végre egy nap igazi pihenés jut az arra érzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra