Ezért érezzük magunkat jobban nyáron!

Cambridge-i kutatók egy új vizsgálatban azt találták, hogy az immunválaszaink erőssége évszakonként változik. Ez megmagyarázhatja, miért küzdünk többféle betegséggel a téli időszakban. A kutatás eredményeiről a The Telegraph számolt be.

Télen sokkal valószínűbb, hogy elkapjuk a különböző betegségeket, mint nyáron. Ez pedig azért lehet, mert a szervezetünk védelmét szolgáló immunrendszer nyáron erősebb, mint télen. Ez derült ki a cambridge-i egyetem kutatásából, amelyben 23 ezer-féle, a Föld különböző pontjain élő férfiaktól és nőktől származó gént vizsgáltak meg.

A tesztelt gének eltérően működtek a különböző évszakokban. Például az a gén, amely a fertőzések visszaszorításáért felelős, aktívabban működik nyáron, mint télen. De nem csak a fertőzésekre vagyunk fogékonyabbak télen: sok más betegség - például a agyvérzés is - sokkal elterjedtebb télen, mint nyáron.

A fiatalok alkoholfogyasztási szokásait befolyásolja, hogy gyakran meg sem érzik, hogy mennyit isznak, kevésbé lesznek másnaposak és a következményeket sem gondolják olyan súlyosnak. A valóság azonban az, hogy az alkoholizálás tönkreteszi a fiatalok immunrendszerét. A részletekért kattintson!

A mostani vizsgálat az első, amely magyarázatul szolgálhat az egészség évszakonkénti eltéréseire: a gének vizsgálatából ugyanis az derült ki, hogy az immunrendszer másképp működik a téli, mint a nyári időszakban . Ez azt is megmagyarázza, hogy télen miért szenvednek többen olyan állapotoktól, mint a cukorbetegség, az ízületi gyulladás vagy a szívbetegség, és összességében miért egészségesebbek az emberek nyáron.

Sok génünk aktivitása tér el évszakonként, így más a vérünk és a zsírszöveteink összetétele is télen és nyáron. Azt, hogy mi áll ezeknek a mechanizmusoknak a hátterében, egyelőre nem tudják a kutatók. Ha azonban arra is rájönnek, gyógyíthatóakká, kezelhetőekké, illetve megelőzhetőekké válhatnak bizonyos betegségek. A kutatók sejtései szerint az immunrendszer működésének szezonális különbségeit környezeti tényezők okozhatják, mint például a napsütéses órák száma, illetve az átlagos hőmérséklet.

Immunrendszerünk erősebb nyáron, ezért érezzük jobban magunkat

A vizsgált gének mintegy negyede viselkedett különbözőképpen a különböző évszakokban - függetlenül attól, hogy a gén tulajdonosa az északi vagy déli féltekén élt-e, illetve, hogy pontosan mennyire délre, illetve északra. A vizsgálatban többek között Nagy Britanniából, az USA-ból, Ausztráliából, Izlandról és Gambiából származó gének működését figyelték meg.

A szervezetünk belső órájának, amit bioritmusnak is nevezünk, működése részben a napos és a sötét órák számától függ. Megfigyelhető, hogy azoknak az embereknek, akiknek a munkaideje nem alkalmazkodik a természetes bioritmushoz (például éjszaka dolgoznak és nappal alszanak), rosszabb az egészségi állapotuk. Tudjuk, hogy az emberi szervezet adaptálódik a környezethez: az immunrendszer működésének szezonális változásai éppoly jellemzőek az egyenlítő környékén élőkre, mint a sarkkörök környékén élőkre.

A cikk a http://www.telegraph.co.uk anyaga alapján készült.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra