Egy hónappal hamarabb jelentkeznek a szívroham tünetei

A szívrohamon átesett középkorú férfiak fele már egy hónappal az infarktus előtt tapasztalt panaszokat: az 567 megkérdezett 56 százalékánál jelentkezett mellkasi fájdalom, 13 százalékánál fulladás, míg 4 százalékuknál szédülés, ájulás vagy szívremegés.

A kórházon kívül bekövetkező infarktust a páciensek kevesebb, mint tizede éli túl - ezért kiemelten fontos a tünetek figyelése.

A szívinfarktus nem is olyan hirtelen csap le - derül ki a friss kutatásból. Az életveszélyes probléma akkor áll elő, ha a szív elektromos rendszerében beálló hiba miatt leáll a keringés. A túlélésre akkor a legnagyobb az esély, ha a beteg azonnali újraélesztésben részesül, és defibrillátorral sikerül visszaállítani a normális szívritmust.

Az infarktus tünetei közé tartozik a mellkasi fájdalom - általában a középső részből sugárzó formában, enyhe szorítás- és nyomásérzettel, valamint a más testtájakon jelentkező fájdalom. Utóbbi kategória jellegzetessége a mellkasból karba sugárzó érzet, amely többnyire a bal végtagot érinti, illetve az állkapocsba, nyakba, hátba vagy hasba sugárzó fájdalom. A többi tipikus panasz között szerepel a fulladás, a hányinger, a hányás , a pánikrohamhoz hasonló szorongás és a szédülés.

szívroham
A szívroham nem váratlan csapásként jön. Készülni kell, ha feltűnnek a jelek

A kutatást vezető Dr. Eloi Marijon, a Cedars-Sinai Szívkutató Intézet vendégtudósa úgy nyilatkozott, hogy "mire a mentők odaérnek, már gyakran túl késő". A kutatók 35 és 65 év közötti férfiak egészségügyi adatait elemezték, akik közül mindannyian kórházon kívüli szívrohamon estek át Oregon állam Portland körzetében 2002 és 2012 között. Az 567 fő 53 százalékának voltak korábbi tünetei. Közülük 56 százaléknál mellkasi fájdalom, 13 százaléknál pedig légszomj, szédülés, ájulás vagy szívremegés.

Dr. Marijon elmondása alapján a tünetek négyötöde az infarktust megelőző négy hét (hét nap) és egy óra közötti időintervallumban történt. A szakértők most ugyanezeket az összefüggéseket vizsgálják a nők körében.

Önt mennyire fenyegetik a szív-érrendszeri betegségek? Töltse ki rizikótesztünket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra