Használjunk-e párásítót?

A párásítók, párologtatók plusz nedvességet juttatnak a levegőbe, így védhetik a szervezetünket a szárazság káros hatásaival szemben. Különösen hatékony lehet ezeknek a készülékeknek a használata nátha, megfázás vagy kiszáradt bőr esetén. Azonban az esetleges veszélyekkel is érdemes tisztában lenni.

A párásítók, párologtatók tulajdonképpen vízgőzt juttatnak a levegőbe, és ezzel enyhíthetik a túl száraz levegő miatt kialakuló egészségügyi panaszokat. A szervezetünkben található nyálkahártyáknak (például a száj- és orrüregben) ugyanis nedvesnek kell lennie ahhoz, hogy a funkcióikat ellássák. A kiszáradásuk pedig nemcsak rendkívül kellemetlen, de számos betegség rizikóját is megnöveli. Például a száraz száj kellemetlen leheletet okozhat, és az ínyproblémák valószínűségét is növeli.

A párásítók vízgőzt juttatnak a levegőbe
A párásítók vízgőzt juttatnak a levegőbe. Fotó: iStock

A párásító használatával küzdhetünk bizonyos kellemetlen problémák ellen, érdemes tehát beszerezni egy készüléket például akkor, ha száraz a bőrünk, ha gyakran dugul be az orrunk vagy vérezni is szokott, ha a munkánk miatt sokat kell beszélnünk és ezért sokszor begyulladnak a hangszálaink, esetleg ha krónikus köhögéssel küzdünk. A párásító előnyös lehet abban az esetben is, ha megfáztunk, náthásak vagyunk, sőt egyesek szerint még a betegségek megelőzésében is a segítségünkre lehet. Azoknak is előnyös beszerezni egy párásítót, akik sokat ülnek a számítógép előtt, a plusz nedvesség ugyanis a szemszárazság ellen is védelmet nyújthat.

Veszélyes, ha a szobában szárítjuk a ruhákat? A lakásban szárított ruhák akár 30 százalékkal is megnövelhetik a levegő páratartalmát, ami kedvez a különböző penészgombák elszaporodásának. Ha ezeket belélegezzük, akár súlyos tüdőbetegséget is kaphatunk. Kattintson!

A készülék használatának azonban veszélyei is lehetnek. Bizonyos betegségek esetén nem javasolt a túlzott párásítás, ezek közé tartozik az allergia és az asztma . A túl párás környezet kifejezetten kellemetlen lehet, ezért igyekezzünk a levegő páratartalmát 30 és 50 százalék között tartani.

A párásítás egyéb negatív következményekkel is járhat, ez azonban elsősorban a nem megfelelő használatból és a rendszeres tisztítás hiányából ered. Kutatások során ugyanis megállapították, hogy a vizsgált készülékek 75 százalékában gombatenyészetek voltak, 87 százalékában pedig baktériumok is megtelepedtek. A fertőzött párásító készülékből pedig a levegőben kerülhetnek ezek a részecskék, és azokat belélegezve jelentős mértékben megnövekedhet különböző betegségek veszélye. Ezek közé tartozik a tüdőgyulladás, a légiós betegség , és az asztmás, allergiás rohamok is gyakoribbá válhatnak.

Rendszeresen tisztítsuk a párásító készüléket, és naponta cseréljük benne a vizet! Ha ugyanis állni hagyjuk a vizet, abban nagyon gyorsan elszaporodhatnak a kórokozók. Ne használjunk csapvizet a készülékben, csak szűrt vagy desztillált vizet, a csapvíz ugyanis nagy mennyiségben tartalmazhat olyan anyagokat, melyek aztán lerakódnak a készülék szűrőin.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra