Hogy ismerhető fel a lelki fájdalom?

A fájdalom három típusa közül valószínűleg a legrejtélyesebb és legnehezebben kezelhető a pszichogén, azaz lelki eredetű fájdalom.

Ez jelentheti azt is, hogy a fájdalomnak semmilyen szervi oka nincs, kizárólag lelki eredetű. Előfordul olyan eset is, amikor egy már meglévő fájdalom súlyosbodik valamilyen lelki trauma hatására.

lelki_fajdalom
Miről ismerhetjük fel a lelki fájdalmat? Fotó: 123rf

Pszichoszomatikus betegségek

Maga a pszichoszomatikus elnevezés a testre (szóma) és a lélekre (pszicho), illetve ezek kölcsönhatásaira utal. Azokat a megmagyarázhatatlan tüneteket, betegségeket, fájdalmakat nevezzük így, amelyek nem indokolhatóak semmilyen szervi megbetegedéssel. Régebben úgy gondolták, hogy csak néhány tünet lehet lelki eredetű (fejfájás, hasfájás, hasmenés, fokozott izzadás, derékfájás), mára már kiderült, hogy majdnem minden testi tünetnek lehet lelki háttere is.

A fájdalomnak három nagy típusát különböztetjük meg: a nociceptív, a pszichogén és a neuropátiás fájdalmat. A megkülönböztetés alapja, hogy a fájdalmat szöveti sérülés, idegi eredetű károsodás vagy lelki rosszullét okozza. Kattintson és tudjon meg többet témáról!

Hajlam kérdése is

De hogyan is fordulhat a lelki rosszullét testi fájdalommá, és miért van az, hogy egyes emberek hajlamosabbak belebetegedni a bánatba vagy a stresszbe, míg mások könnyebben átvészelik ezeket az időszakokat? A pszichoszomatikus tünetek általában azoknál a szerveknél jönnek elő, amelyek az adott egyénnél egyébként is gyengébbek vagy problémásabbak. Például ha valakinek gyengébb a gyomornyálkahártyája, stresszes helyzetben a gyomra fájdul meg, ha valaki hajlamos a migrénre , egy kimerítő nap után a feje kezd el fájni.

Diagnózis

A pszichoszomatikus fájdalom felismeréséhez általában negatív leletek során keresztül vezet az út. Az ilyen kizárásos diagnózisnak az a hátránya, hogy sokáig tart, és a beteget kellemetlenül érinti, hogy látszólag semmi baja, mégis szenved.

Nem egyszer a közvetlen családi és baráti környezete, sőt, maga az orvos is kételkedni kezdhet állításai valóságtartalmában, ez pedig elszigetelődéshez, később akár depresszióhoz is vezethet.

A megoldás

A pszichoszomatikus fájdalom kezeléséhez mindenképpen szükséges pszichológus vagy akár pszichiáter segítsége is, viszont a költséges terápiát nem mindenki engedheti meg magának. (Bár vannak ingyenes lehetőségek is.) Ebben az esetben is érdemes egy kis önvizsgálatot tartani, tehát feltenni a kérdést, hogy mi bánthat minket, és ha lehet, változtatni a helyzetünkön. Segíthet még a mozgás, az egészségesebb táplálkozás, sőt, egy-egy tartalmas baráti beszélgetés is sokat javíthat a helyzeten.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra