Pszichiátriai betegségek

A pszichiátriai betegségek közé a gondolkodás, az érzelmi élet és a viselkedés zavarai tartoznak. Hátterükben több tényező is állhat, leggyakrabban testi, pszichológiai, szociális, kulturális vagy örökletes tényezők bonyolult kölcsönhatásai idézhetik elő. A pszichiátriai kórképek közül a többség által nem is betegségnek, hanem csak egy rossz szokásnak tekintett dohányzás, azaz a nikotinfüggőség a legelterjedtebb. A második helyen az alkoholizmus áll. Harmadikként a depressziót kell említeni: felmérések szerint a lakosság 15%-a legalább életében egyszer átesik egy súlyos depressziós időszaka és minden hónapban a népesség 3-5%-a tekinthető depressziósnak.

Exhibicionizmus tünetei és kezelése

Mi az exhibicionizmus?

Az exhibicionizmus magamutogatási vágyat, szereplési vágyat jelent. Gyakran társul extroverzóval, tehát kifelé éléssel, illetve nárcizmussal. Bár a köznyelv gyakran használja negatív értelemben, a kifejezésnek ilyen vonatkozása nincs. Már csak azért sincs, mert színészek, művészek valamilyen szinten mind exhibicionisták, ez része hivatásuknak. Ugyan e személyiségjegy sok pszichiátriai kórképnél is jelen van, viszont ez esetben már nem exhibicionizmusnak nevezik. Például egy bipoláris zavar felhangolt szakaszában lehet valaki magamutogató, de ugyanígy előfordulhat ilyesmi skizofréniánál, személyiségzavarnál is.

Tünetek

Az exhibicionizmus előfordulása

Mivel az exhibicionizmus nem pszichiátriai kórkép, nincs értelme arról beszélni, hogy az emberek hány százaléka exhibicionista, főleg hogy ennek mértéke egyénenként nagyon különböző lehet. Ez a személyiségjegy jellemzően a színészekben, előadóművészekben van jelen erősebben. Furcsa, de jellemző lehet a sokat szereplő politikusokra, a bíróságon "színházat játszó" ügyvédekre is.

Az exhibicionizmus okai

Az exhibicionizmus egyfajta adottság, társadalmi lenyomat. A szocializáció mikéntje mindenképpen ráhatással lehet arra, hogy valakinek ilyen lesz-e a személyisége. A családi közeg, a mintakövetés miatt ugyancsak befolyásolhatja azt, hogy valaki exhibicionista lesz-e vagy sem.

Az exhibicionizmus tünetei

Valamilyen szintű nárcisztikus vágy mindenkiben van, mindenki szeretné, ha elfogadnák, csodálnák, megnézzék, valamilyen képességéért rajongjanak. Az exhibicionistáknál ez a vágy felfokozott, ők az átlagnál jobban szeretnék magukat megmutatni, elismeréseket szerezni, visszaigazolást kapni. Az emögött lévő személyiség jellemzően extrovertált személyiség.
Az exhibicionista ember szereti magát mutogatni
Az exhibicionista ember szereti magát mutogatni
Utóbbiak alapján ugyanúgy exhibicionistának nevezhető az, aki egy nagy buliban a társaság középpontja, ahogyan az is, aki egész este katonatörténeteivel szórakoztatja társaságát. Ez a jellemvonás sokszor foglalkozással társul, nagyon gyakran jellemzi a színészeket, balettművészeket, operaénekeseket, modelleket, illetve bárkit, aki szereplésre vágyik. Ugyanígy jellemző ez az alkat a celebekre, de példaként hozhatók föl akár a pornószínészek is. A lényeg, hogy valaki a ne csak a saját mikrokörnyezetében akarja megmutatni magát. Az exhibicionizmus csak akkor kóros, ha pszichiátriai zavarokkal társul, vagy például kritikátlansággal.

Az exhibicionizmus diagnózisa

A exhibicionizmus egyfajta személyiségjegy, a viselkedés alapján mondható valakire az, hogy exhibicionista. Mivel nem kórképről van szó, nincsenek diagnosztikai kritériumok sem. Amennyiben az exhibicionizmus már pszichiátriai betegséggel társul, utóbbit kell diagnosztizálni.

Az exhibicionizmus kezelése

Mivel az exhibicionizmus nem betegség, de még csak nem is mentális zavar, nincs rajta mit kezelni. Ha a problémát az okozza, hogy valakiben dolgozik a szereplési vágy, de azt nem tudja kiélni, akkor a pszichoterápia, illetve valamilyen önismereti tréning lehet hasznos. Utóbbi segítheti az érintetteket abban, hogy megtanulják magukat másképp kifejezni, hogy megtalálják azt az utat, amin keresztül kiélhetik szereplési vágyukat. Például hiába akar valaki színészként fellépni, ha ahhoz nincs tehetsége, viszont ettől függetlenül érhet el sikereket más szerepkörben. Lehet például tréner az üzleti életben, vagy valamilyen előadó.
Amennyiben az exhibicionizmus már valamilyen pszichés betegségnek a tünete, a kiváltó alapbetegséget - például a bipoláris zavart - kell kezelni.

Az exhibicionizmus megelőzése

A megelőzésnek értelme és módja nem igazán van. Főleg mert ez a személyiségjegy sok hivatásnak eleve "tartozéka". Nem nagyon lehet például olyan színészt elképzelni, akiben ne dolgozna valamilyen szereplési vágy, tehát ne lenne valamilyen szinten exhibicionista.

Az exhibicionizmus szövődményei

Problémát az jelenthet, ha egy exhibicionista szereplésre vágyik, de azt nem kapja meg. Utóbbinak személyiségromboló hatása is lehet. Például egy kiteljesülni nem tudó színésznek kialakulhat mentális zavara.
A cikkünk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük Faludi Viktóriatanácsadó szakpszichológusnak.
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.