Igen a xilitre, nem a cukorra

A mai modern fogászat a fogászati megbetegedések megelőzését a szénhidrát és a cukor fogyasztásának drasztikus mérséklésében látja - tájékoztat az Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület.

A cukor és az egyéb édességek teljes elhagyása nehezen kivitelezhető, de nem is feltétlenül ez a cél. Az elmúlt évtizedben ugyanis előtérbe kerültek a cukorpótlók, melyeket a szájban található baktériumok nem bontanak le, ezáltal sav sem képződik. Így ma már a fogászati megbetegedések megelőzésében is fontos szerepet játszanak.

Cukor helyett xilit és szorbit

A cukorpótló nem más, mint egy olyan anyag, amely édes ízt kelt, és lebontását követően ugyanannyi vagy kevesebb kalóriával bír, mint a cukor. A legnagyobb múltra a szorbit és a xilit tekint vissza. Mindkettő egyfajta cukoralkohol, mely a természetben is előfordul.

A szorbitot a XIX. század második felében fedezték fel a berkenye bogyójában, de csak az 1920-as években kezdték cukorbetegeknek ajánlani. A fogszuvasodást megelőző szerepéhez csak a II. világháború után jutott, és a hatvanas évek végén már fogkímélő édességként forgalmazták. Ma már a Föld legtöbb országában könnyen beszerezhető.

A xilit nevét a fa, görög szóból kapta. Első alkalommal forgács hidrolízisének következtében állították elő 1981-ben. Természetes előfordulása a sárga szilvában keresendő, igen drága az előállítása. Forgalomba hozatala Európa-szerte engedélyezett. A szájban található mikroorganizmusok egyáltalán nem bontják le, még annyira sem, mint a szorbitot.

Klinikai kísérletek

A cukor és a fenti édességpótlók hatását klinikai kísérletekkel is igazolták. A tudósok két teljes évi vizsgálat után állapították meg, hogy akik honlapján .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +4 °C

A gomolyfelhők lassan összeesnek, ellaposodnak, ezzel összhangban fokozatosan csökken a csapadékgócok száma. Főleg a Dunántúlon megélénkül az északnyugati szél, Sopronnál és a Fertőnél, valamint záporok, zivatarok nyomán erős széllökések is várhatók. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzések szerint napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra