Tízmilliók függők

A legújabb felmérések szerint körülbelül 40 millióra tehető az amerikai cigaretta-, alkohol- és drogfüggők száma.

Ez az Egyesült Államok 12 év feletti lakosságának 16 százaléka. További 80 millióan (a lakosság 32 százaléka) vannak azok, akik nem függők, de időszakos fogyasztóként veszélyeztethetik saját egészségüket és testi épségüket.

A Kolumbia Egyetem Országos Függőségi Központjának felmérései szerint ennek ellenére csak nagyon kevesen jutnak el elvonókúrára. Az adatok szerint csak minden tízedik függő kapja meg a szükséges kezeléseket.

A kezelés hiánya elsősorban annak köszönhető, hogy a függőségi betegségek a közösségi egészségügyi ellátás perifériáján helyezkednek el. A legtöbb háziorvos nem tudja, hogyan diagnosztizálja vagy kezelje a függőségi betegségeket. Ennek köszönhető az is, hogy az elvonókúrára jelentkezők mindössze hat százalékát teszi ki azok, akiket egészségügyi szakember utalt be a kezelésre.

"Bár az orvosok képesek felismerni a legkülönbözőbb egészségügyi problémákat, a magas vérnyomástól kezdve egészen a magas koleszterinszintig, a függőségi betegségek általában kifognak rajtuk - nyilatkozta Drew Altman, az Országos Tanácsadó Bizottság igazgatója - Ezért inkább a függőség következményeit, a különböző sérüléseket, a nem kívánt terhességet, a szívproblémákat és a rákot kezelik."

"A kutatási anyagból egyértelműen kiderül, hogy a függőséggel szemben kialakult előítéletek mennyire megnehezítik a betegség kezelését" - tette hozzá Altman, aki a Henry J. Kaiser Családi Alapítvány elnevezésű nonprofit egészségügyi elemző cég elnöke.

Szintén problémát jelent, hogy sok helyen a függőségi betegségeket kezelők csak tanácsadók, akiknek gyakran semmilyen egészségügyi végzettségük nincs, sőt 14 államban egyáltalán semmilyen végzettség nem szükséges ahhoz, hogy valaki függőségi betegségben szenvedőkkel foglalkozhasson. 2010-ben összesen 28 milliárd dollárt költöttek az Egyesült Államokban a függőségi betegek kezelésére, míg a jóval kevesebb embert érintő diabétesz és szívbetegségek kezelésére 44 és 107 milliárd dollárt.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

mellékhatások
Sokak által szedett koleszterincsökkentőket vizsgáltak: ezek a valós mellékhatás-kockázatok
fogyást segítő gyógyszer
Új fogyasztó gyógyszer jön: a vércukorszintet is hatékonyabban csökkenti
koleszterinszint csökkentése
5 gyógyszermentes tipp magas koleszterinre – Egyszerűen lépésekkel is csökkenhetnek az értékek
máriatövis
Mire jó a máriatövis? – Jó hatással lehet a májra, de vannak veszélyei
hospice
Mire gondolnak legtöbben a haláluk előtt? – Ezek a leggyakoribb utolsó mondatok
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A kevésbé felhős tájakon is erősen megnövekszik a felhőzet, növekszik a csapadékhajlam. Elszórtan valószínű eső, zápor - legkésőbb és legkisebb eséllyel a Tiszántúlon. Hajnaltól északnyugat felől már elkezd szakadozni a felhőzet. A szélcsendes nyugat-dunántúli helyeken ködfoltok képződhetnek. Az északnyugatira forduló szél az Észak-Dunántúlon és a középső tájakon megélénkül, a hegyekben meg is erősödik.Késő este 3, 10 fok valószínű. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 1 és 7 fok között alakul. Szerdán melegfronti hatással számolhatunk.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Mi okozhat prosztatarákot? Teszteld a tudásod! A prosztatához több betegség is kapcsolódik, mind közül a legveszélyesebb a prosztatarák. Kvízünkből sok lényeges információt megtudhatsz erről a főleg az idősebb férfiakat veszélyeztető, rosszindulatú elváltozásról.
kvíz
Evés után kell fogat mosni: igaz vagy hamis? – Teszteld a tudásod! Mennyire ismered a fogápolásról keringő tévhiteket? Tudd meg, mi az igazság, és mi a mítosz a napi fogmosás és szájápolás körül!