Egyetlen influenzaoltás elegendő lesz egy életre az új szerrel?

Japán kutatók csütörtökön bejelentették, olyan influenza védőoltást fejlesztettek ki, amely több vírus ellen hatékony, és a madárinfluenza mutációja által kiváltott halálos világjárványt is megakadályozhatja.

A kutatócsoport az oltóanyagot olyan egereken tesztelte, amelyekbe emberi géneket ültettek, és eredményeik megerősítették, hogy az anyag még abban az esetben is hatékony, amikor az influenza vírusok mutálódnak - számolt be Tetsuya Uchida kutató, a Fertőző Betegségek Országos Intézetének munkatársa.

Influenza A jelenleg alkalmazott influenza védőoltások egy fehérjét használnak fel a vírusok felszínének befedésére, de a fehérje gyakran mutálódik, és hatástalanná teszi a vakcinát. Az újonnan kifejlesztett oltóanyag az influenzavírusokon belül található gyakori fehérjetípusokon alapul, amelyek ritkán változnak. Ehhez a szovjet A és a hongkongi A vírusokat, valamint a madárinfluenza halálos H5N1 törzsét használták fel. "Várakozásaink szerint ez hagyományos influenzavírusok mellett a rettegett H5N1 vírustörzs új variánsai ellen is hatékony lesz" - mondta a kutató.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) arra hívja fel a figyelmet, hogy sok millióan halhatnak meg világszerte, ha a madárinfluenza vírus mutáció révén emberről-emberre is képes lesz terjedni.

Uchida elmondta, valószínűleg még több évre lesz szükség ahhoz, hogy az oltóanyagot a gyakorlatban is fel lehessen használni, mert a kutatóknak további kísérletekkel kell bizonyítaniuk a vakcina biztonságosságát egereken és talán nagyobb testű állatokon is, mielőtt áttérhetnek a humán kísérletekre.

Több hasonló kísérlet folyik világszerte olyan oltóanyagokkal, amelyek a vírus felszíne helyett a vírus testének belsejét támadják, ezért nem csak egy évre hatásosak. Ilyen kutatást végeznek például a brit Oxford Egyetemen is.

Copyright AFP [2009] / Translation Medipress

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra