Az asztma gyógyszeres kezelése

Jelenleg az orvostudomány csupán tüneti kezelést ismer az asztmára, a betegséggel járó kellemetlen panaszok enyhítésére azonban már számos gyógyszer áll rendelkezésünkre.

Az asztma nehéz légzéssel, fulladási rohamokkal járó betegség, amelyet egészen hétköznapi ingerek is kiválthatnak (állatszőr, virágpor, stressz vagy fizikai terhelés). Magyarországon körülbelül a lakosság 2-3 százalékát érinti, és majdnem minden második eset mögött valamilyen kezeletlen légúti allergia húzódik meg. Mivel a kellemetlen és ijesztő tüneteket a hörgő gyulladása és görcsös összehúzódása eredményezi, a betegség kezelése is elsősorban ezek megszüntetésére irányul. Lényegében tüneti kezelésről van szó, amelyben jelentős szerepük van a közvetlenül a tüdőbe juttatható készítményeknek.

Az asztma klinikai tünetei jól felismerhetőek: rohamokban jelentkező nehézlégzés, amely megnyúlt, sípoló kilégzéssel párosul, fulladás és mellkasi szorítás. Különösen gyermekeknél a nyak és mellkastájék viszketése is lehet az asztma korai jele. Bővebben a betegségről az alábbi cikkünkben olvashatnak!

Az asztma gyógyszeres kezelése

Az asztma gyógyszeres kezelésének alapját jelenleg a szteroidtartalmú inhalációs készítmények képezik, amelyekkel a - legtöbbször allergiás eredetű - gyulladások csökkenthetőek, valamint a kellemetlen tünetek (nehéz, sípoló kilégzés, mellkasi szorítás, köhögés) is megelőzhetőek. Ezeknek a szereknek a használatára folyamatosan szükség van: nagyrészt száraz por formájában, hajtógázas spray, illetve elektromos porlasztó segítségével adagolhatóak.

Az asztma jelenleg nem gyógyítható, csupán tüneti kezelésre van lehetőség
Az asztma jelenleg nem gyógyítható, csupán tüneti kezelésre van lehetőség

A görcsös állapot feloldásához inhalálható formátumban kiadott hörgőtágító gyógyszereket is alkalmaznak. Az erre a célra alkalmazott készítmények (például teofillin, vagy béta-adrenerg receptor agonisták) előnye, hogy a légzési nehézségeket rendkívül gyorsan enyhítik. Már néhány másodpercen belül hatni kezd a készítmény, a fulladásérzetet egy-két percen belül jelentősen mérsékli, hatása pedig 4-5 órán keresztül (sőt az újabb készítmények esetében akár 12 órán is túl) tart. Több olyan szer megjelent már a piacon, amely a gyulladáscsökkentő és a hörgőtágító hatást egyben biztosítja, a kompakt megoldás pedig megkönnyíti a beteg kezelését.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +2 °C

Általában derült vagy gyengén felhős idő lesz, de kisebb körzetekben erősen felhős is lehet az ég. Helyenként előfordulhat kisebb eső, zápor. A déli szél gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 2 és 7 fok között alakul, de a hidegre hajlamos északkeleti helyeken és a Duna-Tisza közén hidegebb is lehet. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra