A mandulagyulladás tünetei

Vannak, akik szinte soha nem tapasztalják meg a mandulagyulladás kellemetlen tüneteit, míg másokat minden influenzaszezonban olyan mértékben kínoz a betegség, hogy inkább sebészi úton eltávolíttatják.

Az orr- és a garatmandulák olyan nyirokszövetből álló képződmények, amik a tudomány mai állása szerint nagy szerepet játszanak az immunrendszer működésében és segítik a felső légúti részeket tisztán tartani a fertőzésektől. Olyan védőanyagokat termelnek, melyek felveszik a harcot a kórokozókkal szemben - mindazonáltal erőteljes fertőzés esetén be is gyulladhatnak.

Miért gyullad be a mandula?

Korábban a mandulagyulladás - a torokgyulladással egyetemben - igen komoly betegség volt, mert szövődményei akár életveszélyesek is lehettek, és olyan betegségekkel jártak együtt, mint a skarlát vagy a diftéria . Mivel cseppfertőzéssel terjed a mandulagyulladás, leginkább a náthaszezonban jelentkezik, vírusos vagy bakteriális eredetű lehet. A leggyakoribb baktérium, ami mandulagyulladást okoz, a Streptococcus.

Mandulagyulladás esetén a betegnek többnyire igen magas a láza, erős fájdalomra panaszkodik, ami akár a fülbe vagy a nyakba is kisugározhat. A levertség, a hidegrázás, az általános gyengeség szintén gyakori tünet, és természetesen komoly nehézséget okoz ilyenkor a beszéd, valamint a nyelés is. Érdemes megjegyezni, hogy a garatmandula gyulladásával többnyire az orrmanduláké is megjelenik, ami viszont a légzést teheti nehézkessé. Az állkapcsi nyirokcsomók, melyek az állkapocsszögletben helyezkednek el, szintén fájdalmasan megduzzadnak. Légszomj, szájzár esetén pedig azonnal orvosi segítséget kell kérni.

A mandulagyulladás akut és krónikus is lehet

A mandulagyulladás fokozott formája a tüszős mandulagyulladás , amikor a piros, duzzadt mandulákon fehér-sárga pöttyök, azaz tüszők jelennek meg. Ez szinte kizárólag bakteriális fertőzés esetén fordul elő.

Lehet akut és krónikus

Akut mandulagyulladás során a mandulák hirtelen gyulladnak be, míg a krónikus esetén a mandulák fokozatosan lesznek egyre duzzadtabbak, időről-időre újra begyulladnak, ezért kezdetben jóval kevesebb tünettel is jelentkezik, mint az akut forma. Később a krónikus mandulagyulladásra jellemző lesz a bűzös lehelet, lepedékes nyelv, a torok nyákos váladékozása, vérbő garatnyálkahártya. Akut mandulagyulladás esetén a mandulák környékén tályog alakulhat ki, ilyenkor a fülbe sugárzó, gyorsan fokozódó nyelési fájdalom jelentkezik.

Bár a mandulagyulladás a megfelelő kezeléssel többnyire szövődmények nélkül gyógyítható, arra figyelni kell, hogy a bakteriális fertőzés további, komoly megbetegedéseket is okozhat, mint például vese- vagy szívgyulladást.

A nyelési nehézségekkel, lázzal járó betegség hamar ledönt a lábunkról. Lássuk, miként enyhíthetjük a fájdalmat természetes hatóanyagokkal!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra