Miért alakul ki nagyothallás?

Igen kellemetlen helyzetbe kerül, aki nagyothallóvá válik, hiszen ez az állapot a mindennapi életre is jelentős hatással van. Minek köszönhető a probléma kialakulása, esetleg lehet-e tenni ellene valamit?

Mindenképpen érdemes tisztázni, hogy a nagyothallás nem betegség, hanem egy tünet. Valójában a hallás bizonyos mértékű romlását értjük alatta, ami miatt számos hang megfelelő érzékelése, így például az emberi beszéd megértése is gondot okozhat az érintettek számára.

A érzékszervi alulműködést számos tényező kiválthatja, bizonyos esetekben csak átmeneti jelleggel, máskor tartósan. Külső behatások ugyanúgy okozhatnak gondot, mint egyes betegségek, fertőzések. Többnyire a fülben keletkezett elváltozások tehetők felelőssé, de az idegrendszer rendellenességei, sérülései is állhatnak a háttérben.

Honnan ered a probléma?

Fülünk három nagyobb részegységre tagolható. A külső fül eldugulása gyakorta okozhat nagyothallást, amiben szerepet játszhat valamilyen idegen test, mint például egy gyermekjáték alkatrésze, vagy esetleg egy komolyabb gyulladás. A középfülben található a dobhártya és a dobüreg, amelyek egyaránt megsérülhetnek, rontva ezáltal a hallóképességet. Gyerekek körében gyakori a középfülgyulladás is, továbbá felső légúti hurutok is jelenthetik a probléma forrását, ami által a középfül üregrendszere nem szellőzik megfelelően.

A nagyothallás sok esetben kezelhető a kiváltó ok megszüntetésével
A nagyothallás sok esetben kezelhető a kiváltó ok megszüntetésével

A belső fül csigájában elhelyezkedő Corti-szerv , pontosabban az azon lévő szőrsejtek károsodása sok esetben tehető a nagyothallás felelősévé. Ezek a sejtek a kor előrehaladtával természetes esetben is megfogyatkoznak, a túl magas hangerő azonban idő előtt is roncsolódást idézhet elő. E tekintetben a hirtelen jövő extrém zajok és a hosszabb időn át eltűrt, de éppen csak a határérték feletti hangok egyformán veszélyesek. Előbbire jó példa egy tűzijáték vagy petárda túl közeli robbanása, utóbbira pedig bizonyos munkahelyi körülmények, valamint a túl hangos zenehallgatás.

Ami az idegrendszert illeti, idegi sérülések, agyvérzések , fejlődési rendellenességek és kórfolyamatok szintén okozhatnak hallásbeli gondokat. Szerencsére ezen esetek száma igen alacsony.

Kezelési lehetőségek

Lévén, hogy a kiváltó okok igen szerteágazó körből kerülhetnek ki, a nagyothallás kezelése kapcsán nem lehet egységes eljárásról beszélni. A cél általában a probléma forrásának megszüntetése, amennyiben az lehetséges. A megelőzésre ugyanez érvényes.

Hogy működnek a hallókészülékek? Hány típusuk van? Bővebben ide kattintva olvashat ezekről az eszközökről, amelyek nagy segítséget jelenthetnek a halláskárosodástól szenvedők számára.

Függetlenül azonban a hallássérülés súlyosságától, a nagyothallók mindegyike hall valamennyit, azaz van hallásmaradványa. Ennek köszönhetően a hallókészülék vagy implantátum használata okozhat némi javulást az érintettek állapotában. Velük szemben a siketek teljes csendben élnek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra