Elsősegélynyújtás cukorbetegeknek: a legfontosabb teendők

Attól még, hogy valaki cukorbeteg, korántsem biztos, hogy diabéteszének következménye a jelentkező rosszullét, ezért minden esetben az észlelt tünetekből kell kiindulni - hívja fel a figyelmet Győrfi Pál, az OMSZ kommunikációs és PR igazgatója.

A fellépő zavartság miatt sokan úgy gondolják, hogy az érintett csak részeg, pedig több olyan krízisállapot is létezik a cukorbetegeknél, amelyek azonnali beavatkozást igényelnek - magyarázza Győrfi Pál.

A cukorbetegségből adódó hirtelen rosszullétek többsége a vércukorszint csökkenéséből ered, azaz úgynevezett hipoglikémiás állapot áll fenn. Ennek több oka is lehet, például inzulinadagolási hiba, azaz a cukorbeteg több inzulint adott be magának, diétahiba, azaz nem tudott gondoskodni a megfelelő szénhidrátbevitelről az inzulin beadása után, illetve vannak olyan betegek, akiknél nagyon nehéz beállítani pontosan az anyagcsere egyensúlyát és előfordulhatnak nagyobb kilengések.

Gyakran nem is gondolnánk, hogy egy furcsán vagy zavartan viselkedő, esetleg síró, sikoltozó ember cukorbeteg, és a magatartásváltozását a kórosan alacsony vércukorszint, más néven a hipoglikémia okozza. Melyek a kórosan alacsony vércukorszint tünetei?

Mit kell tenni, ha leesett a cukorszint?

A kórosan alacsony vércukorszinttel járó hipoglikémia tünetei eleinte rendszerint még nehezen felismerhetőek, hiszen a gyengeségérzés, hányinger, verejtékezés olyan tünetegyüttes, ami sok mindentől kialakulhat. Az a cukorbeteg, aki még nem esett át ilyen rosszulléten, korántsem ismeri fel a tüneteket, ráadásul egyeseknél a vércukorszint csökkenésével együtt jár egyfajta zavartság is, ami szintén gátolja abban, hogy megtegye a megfelelő lépéseket. Ebben az esetben számukra a cukorbevitel jelenti az elsősegélyt. Ha a beteg tudatánál van, együttműködő, akkor rendszerint valamilyen gyorsan felszívódó cukorkészítményt kell megitatni, megetetni vele, de nagyon sok cukorbajos eleve hord magánál kockacukrot vagy olyan táplálékot, ami hamar képes rendezni vércukorszintjét ilyen esetekben.

Ha elsősegélynyújtóként kerülünk ilyen helyzetbe, akkor érdemes szirupszerű cukoroldatot készíteni: egy féldeci vízben oldjunk fel kristály- vagy porcukrot és jól elkeverve itassuk meg a beteggel, de csakis akkor, ha megbízhatóan tud nyelni, az eszmélet biztosított. Amennyiben már az eszméletlenség felé halad, például aluszékony, akkor semmiképp se öntsünk a szájába cukoroldatot vagy próbáljunk kockacukrot tuszkolni a torkába, mert ez fulladásveszéllyel jár együtt - figyelmeztet az OMSZ kommunikációs és PR igazgatója.

Miért kell azonnal hívni a mentőket vagy az ügyeletet?

Ha eszméletlen a beteg, akkor azonnali orvosi segítségre van szüksége, ez nagyon sokszor a mentőket vagy a háziorvosi ügyeletet jelenti. Ilyen esetben a mentők sem tesznek mást, mint cukrot adnak a betegnek intravénás formában, infúzióval közvetlenül az érpályába juttatva a cukoroldatot, mely rövid idő alatt képes látványosan rendezi a beteg állapotát, amennyiben valóban csak a vércukorszint-leesés volt a probléma, és feltételezve, hogy gyorsan hívtak a beteghez segítséget.

Ha eszméletlen a beteg, akkor azonnali orvosi segítségre van szüksége
Ha eszméletlen a beteg, akkor azonnali orvosi segítségre van szüksége

Ugyanis, ha hosszú időn keresztül volt valaki hipoglikémiás állapotban, és csak utána találtak rá, akkor a rossz sejtanyagcsere miatt már károsodások keletkezhettek a szervezetében, ami azonnali kórházi kezelést tesz szükségessé.

Győrfi Pál azt tanácsolja, hogy laikusként minden ilyen esetben az elsősegélynyújtás általános szabályait kell alkalmazni. Ha eszméletlenül találunk egy cukorbetegre, ekkor a legfontosabb a fulladásveszély megakadályozása, többek között stabil oldalfekvésbe helyezve az illetőt. Amennyiben nem lélegzik, úgy meg kell kezdeni az újraélesztését, és azonnal hívni kell a mentőket. A mentősök először megvizsgálják a beteget, cukorvizsgálattal azonnal meg tudják határozni a vércukorértéket, majd ezt követően eldöntik, hogy milyen terápiára van szüksége a betegnek.

Cukrot adni nem hiba, de mást nem szabad!

A cukorbetegségből eredő rosszullét másik véglete a hiperglikémia, amikor a normális értéknél lényegesebben magasabbra emelkedik a vércukorszint. Ez azonban nem igazán elsősegélyt igénylő helyzet, rendszerint lassan alakul ki a rosszullét, a beteg állapota folyamatosan romlik, és csak kórházi kezeléssel lehet ezt a nagyon súlyos anyagcserekrízist rendezni. Ha a beteg annyira rosszul van, hogy eszméletlen, szintén az általános elsősegélyszabályok szerinti stabil oldalfekvésbe helyezés vagy az újraélesztés megkezdése a teendő.

Óva intenék mindenkit attól, hogy bármilyen készítményt - például glukagon-injekciót - adjon elsősegélynyújtóként a betegnek. Minden gyógyszer alkalmazása előtt orvosi vizsgálat szükséges, többek között meg kell határozni a vércukorszintet, mert a cukorbetegségből eredő rosszullétek tünetei nem jellegzetesek és mással összetéveszthetőek - szögezte le Győrfi Pál.

Cukrot adni nem hiba, a hipoglikémiánál, ha hat, akkor sikerrel járunk, ha nem hat, akkor sincs baj. Még akkor sem, ha hiperglikémiás állapotú a beteg, mert ez nem akkora mennyiség, ami gondot okozna. Ugyanakkor az elsősegélynyújtónak nem kell eldöntenie, hogy milyen rosszullétről van szó, neki csak is az elsősegélynyújtás általános szabályai szerint kell a súlyos állapotban lévő beteget ellátni, és mentőt hívni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra