"Gyilkos" fehérje segíthet a súlyos betegségek leküzdésében

"Gyilkos" fehérje kelthet reményt ausztrál és brit tudósok szerint a súlyos betegségek, egyebek közt a rák, a malária és a diabétesz leküzdéséhez.

A melbourne-i Monash Egyetem kutatóit vezető James Whisstock elmondta, a perforin nevű protein megragadja a szervezetben lévő abnormális sejteket, lyukat fúr a beteg sejtek membránjába, hogy aztán olyan enzimet juttasson be, amely szétroncsolja a sejtet. "A perforin a test tisztító fegyvere, nélküle az immunrendszerünk nem tudja elpusztítani a beteg sejteket" - jegyezte meg a szakember.

A Monash Egyetem, valamint a londoni Birkbeck College tudósai extrém nagy felbontású mikroszkóp segítségével tudták vizsgálni a perforin működését. Ennek során "nagyhatalmú" molekulára bukkantak, amely megragadja a rosszindulatú vagy fertőzött sejteket. Egereken végzett kísérletek tanúsága szerint összefüggés mutatkozik a perforinhiány és a leukémia között, csakúgy mint a perforinhiány és a rosszindulatú sejtek nagyobb aránya között.

A kutatás eredményekkel szolgált az autoimmun betegségekben, valamint az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedőknek és a szervátültetésen átesett betegeknek is. A tudósok ugyanis felfedték, hogy a fehérje egészséges sejteket is megtámadhat.

"Most, hogy tudjuk, miként működik, felhasználhatjuk a perforint a rák, a malária és a cukorbetegség leküzdésére" - mondta James Whisstock.

A tíz éven át tartó kutatások rávilágítottak, hogy a fehérje felépítése bakteriális mérgekéhez - például a lépfenéhez - hasonlít. Ez arra utal, hogy az emberi szervezet a kórokozóktól "lesett el" védekezési mechanizmusokat az evolúció során.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra