Az aranyér első tünetei

Az aranyér rendkívül kellemetlen, de gyakori jelenség. Honnan tudhatjuk, hogy ezzel a betegséggel van dolgunk? Összegyűjtöttük a kór első tüneteit.

Az aranyeres csomók voltaképpen vénatágulatok, amelyek a végbél és a végbélnyílás falában keletkeznek. Elhelyezkedésüktől függ, hogy külső vagy belső aranyérről beszélünk.

Az enyhe fokú, belső  aranyér  gyakran tünetmentes. Ebben a kezdeti stádiumban csak vizsgálat, végbéltükrözés során ismerik fel a betegséget. Ilyenkor kezelést sem igényel, a székrekedésen enyhít, ha rostban gazdag táplálékot fogyasztunk, például teljes kiőrlésű gabonából készült pékárut, zöldségeket, gyümölcsöt. Ha az aranyér súlyosabb, akkor megjelennek a kellemetlen, kínosabb tünetek is. Így például a véres széklet; a fájdalmas, begyulladt, váladékozó, vérző dudor a végbélen; szúró, feszítő fájdalom; viszketés; illetve az ülés során jelentkező fájdalom.

Az aranyér első tünete a toalettpapíron észlelhető vércsík

Az aranyér első tünete a toalettpapíron észlelhető vércsík

Az aranyér legelső tünete a vécéhasználata után, a toalettpapíron található vércsík. Ebben a stádiumban az aranyeres csomók kitüremkednek, de maguktól vissza is húzódnak. Ez az állapot rendszerint nem jár fájdalommal, a vérzés csekély mértékű, de ilyenkor már érdemes tenni ellene, mielőtt komolyabb gondot okozna. Ha az aranyér begyullad, fájdalmas, kemény dudorrá fejlődik, már tapintható a végbélnyílásnál. Ebben az állapotban egyre fájdalmasabb lesz a székletürítés, a kellemetlen, feszítő, szúró érzés pedig ülés hatására csak fokozódik.

Ha az aranyeres csomó felszíne kisebesedik, váladékozni kezd. A végbélnyílás környékén érezhető viszketés leginkább csak a nem megfelelő tisztálkodás következtében alakul ki, ugyanis minél fájdalmasabb az aranyér, annál nehezebb tisztán tartani.

Az aranyér gyakori, de nem kifejezetten veszélyes betegség. Azonban, ha nem kezeljük, olyan szövődményeket okozhat, amelyek már sebészeti beavatkozást igényelhetnek.

Összességében elmondhatjuk, hogy a belső aranyér fő tünete a vérzés, amely legtöbbször panaszmentes, azonban a külső aranyér fájdalmas, gyulladt állapot, amivel mindenképpen orvoshoz kell fordulni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra