Veszélyes megenni a havat?

Telente a kicsi gyermekekben gyakran felmerül a gondolat, hogy vajon milyen íze lehet a frissen hullott hónak. Csíkszeredai kutatók most kiderítették, mennyire egészséges a hóevés.

Vajon előfordulnak-e a frissen lehullott és a többnapos hóban mikroorganizmusok, és ha igen, akkor milyen mennyiségben? Ennek a kérdésnek járt utána dr. Máthé István oktató vezetésével a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karának két ökológiai mérnök szakos hallgatója, Maxem Emese és Akácsos Beáta Emese.

"Játszótéren tapasztaltakból kiindulva a vizsgálat tervezésekor - apaként és mikrobiológusként - az volt a fő kérdés, hogy a gyerekek nyugodtan megehetik-e a havat. A mikrobiológiai vizsgálatok alapján a kérdésre a válaszom az, hogy nem tiltanám meg, hogy a gyerekek megkóstolják a havat, de csak frissen hullott vagy fél napnál nem régebbi hó esetében támogatnám" - mondta el dr. Máthé István.

Vajon elég tiszta-e a hó ahhoz, hogy megegyék a gyerekek?
Vajon elég tiszta-e a hó, hogy megegyék a gyerekek?

Mennyi víz van egy marék hóban?

A vizsgálatokat két alkalommal, 2017 januárjában és februárjában végezték el. Ennek során Csíkszereda központi parkjában, valamint a Hargita Megyei Törvényszék melletti körforgalomnál vettek steril eszközökkel, tiszta helyről hómintákat közvetlenül havazáskor, majd azt követően kétnaponta egészen a hatodik napig. Mindkét alkalommal a kezdeti, nagyobb havazást nem követte újabb csapadék a rákövetkező hat napban. A vizsgálatok idején a napi átlaghőmérséklet -8 Celsius fok körül alakult, míg a legalacsonyabb hőmérséklet -17,4, a legmagasabb pedig -1,1 fok volt.

A laboratóriumban szobahőmérsékleten megolvasztották a hómintákat, majd úgynevezett táptalajok segítségével kitenyésztették a mikrobákat, meghatározva, hogy az egyes minták esetében mennyi a baktériumok és a penészgombák csíraszáma 1 milliliter hólében. A februári vizsgálat elején azt is megállapították, hogy 6,15 liter hó elolvadásából egy liter hólé keletkezik, azaz egy marék hó elfogyasztásával néhány milliliter hólé kerül be a szervezetbe.

Hóléből tenyésztett mikrobák
Hóléből tenyésztett mikrobák (fotó: Sapientia EMTE - Csíkszeredai Kar)

A park sem tisztább a körforgalomnál

Mi történik, ha néhány napos, esetleg 1-2 hétig elöl hagyott vizet iszunk? Részletek itt.

A vizsgálatok eredményei alapján megállapítható, hogy mindkét mintavételi periódusban a baktériumok csíraszáma a frissen hullott hó esetében volt a legalacsonyabb (januárban 5, míg februárban 20 baktérium milliliterenként), majd számuk a napok teltével folyamatosan nőtt. Két nap elteltével az átlagos csíraszám milliliterenként 65 baktérium, négy nap elteltével pedig 103 baktérium volt. A hatodik napi mintavétel során januárban maximálisan 180 baktérium, míg februárban 278 baktérium volt kimutatható a hóléből. A körforgalomnál vett hóminták esetében csak kissé voltak magasabbak a baktériumok csíraszámai a parkéhoz viszonyítva.

A baktériumoktól eltérően a frissen hullott hóban nem mutattak ki penészgombát , utána pedig a csíraszámuk 5-20 között volt milliliterenként, ami az idő múlásával sem mutatott nagy változást. A stagnálás valószínűleg a penészgombák kisebb túlélési arányával magyarázható a nagy hidegben. A hóléből kitenyésztett baktériumok jó része spórás volt (gyakran figyeltek meg jellegzetes fehéres, Bacillus baktérium nemzetséghez tartozó telepeket a táptalajokon), ezek pedig hatékonyabban képesek alkalmazkodni a szélsőséges körülményekhez.

A levegő sem steril

A csíkszeredai vizsgálat alapján elmondható, hogy városi környezetben kis számban ugyan, de még a frissen hullott hóban is előfordulnak élő mikrobák (főként baktériumok), amelyek elsősorban a levegőben lebegő részecskék felszínéhez tapadnak, majd ülepednek ki a lehulló hópelyhek révén. Az idő múlásával nő a hó felületén kimutatható mikrobák (baktériumok és penészgombák) száma és diverzitása. Ez nem meglepő, hiszen a korábban elvégzett levegőmikrobiológiai vizsgálatokból is kiderül, hogy a városi levegő sem steril: Csíkszeredában még januárban is átlagban 105 baktérium és 48 penészgomba mutatható ki egyetlen köbméter levegőből.

Egy 2011-ben elvégzett hasonló, de kiterjedtebb tanulmány során egy kanadai kutatócsapat Parisa Ariya vezetésével úgy találta, hogy Montrealban és külvárosaiban a hólében a baktériumok csíraszáma néhány tíz és 2500 között változott milliliterenként. A számokat különböző környezeti tényezők befolyásolhatták: az utolsó havazás időpontja, a széljárás, a levegő hőmérséklete, a vegetáció, a légszennyezés. A kimutatott penészgombák csíraszáma a csíkszeredai kutatási eredményekhez hasonlóan szintén alacsony volt.

Parisa Ariya kutatónő a legújabb, 2016-os légkörkémiai vizsgálatok alapján nem javasolja, hogy városi környezetben a gyerekek havat egyenek. Laboratóriumi hókamrában végzett kutatásaik során bebizonyították ugyanis, hogy már néhány óra elteltével is jelentősebb mennyiségben mutathatóak ki a hóból az autók kipufogógázaiból származó, egészségre káros szennyező anyagok, mint például a benzol, a toluol és a xilol, amelyeket a hó mintegy magába szív.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

A délnyugati tájakon még nagyrészt erősen felhős lesz az ég, de északkelet felől egyre nagyobb területen szakadozik, vékonyodik a felhőzet. A Dunántúlon még több helyen számíthatunk esőre, záporesőre, helyenként zivatarra. Az északi és keleties szelet néhol élénk, záporok, zivatarok környezetében erős lökések is kísérhetik. Késő estére 12 és 19 fok közé hűl le a levegő. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra