Koronavírus: újabb rossz hír a delta variánsról

Egy kutatásból kiderül, hogy az Egyesült Államokban a teljesen beoltottak közül egyre többen küzdenek áttöréses fertőzéssel, és ők ugyanúgy át tudják adni a koronavírust másoknak, mint az oltatlanok.

Az Egyesült Államokban - ahogy a világ számos más országában - a legtöbb új koronavírus-fertőzéses esetet már kimutathatóan a delta variáns okozza. Egyes államokban, például Massachusettsben, ami a közel 70 százalékos átoltottságával igen jól áll, és ahol már május végén, a nyári szezon kezdete előtt feloldották a járványügyi korlátozásokat, az elmúlt pár hétben megugrott az új betegek száma - számol be a jelenlegi helyzetről az AP News. Az egyik népszerű tengerparti üdülővárosban, Provincetownban a nyári rendezvényekhez és nyilvános összejövetelekhez köthetően közel 500 új megbetegedést jeleztek, ami önmagában nem tűnik kiugróan soknak, ám a fertőzöttek mintegy háromnegyede teljesen beoltott.

delta variáns maszkviselés
A CDC az oltottak számára is javasolja a beltéri maszkviselést a delta variáns gyors terjedése miatt. Fotó: Getty Images

Mi a helyzet Massachusetts-ben?

Nemrégiben 469 olyan massachusettsi lakosnál mutatták ki a koronavírus-fertőzést, akik július 3. és július 17. között Provincetownban jártak. Közülük 346 ember (vagyis 74 százalékuk) teljesen beoltott volt. Összességében 274 áttöréses fertőzésben szenvedő betegnél jelentkeztek koronavírusos tünete: leggyakrabban köhögés, fejfájás, torokfájás, izomfájdalom és láz. Halálesetről viszont nem érkezett jelentés - olvasható a CDC oldalán közzétett részletes jelentésből. A kutatók 133 betegtől levett minta 90 százalékánál - genomszekvánálással - azonosították a delta variánst.

A massachusettsi járványkitörést tanulmányozó szakemberek arra a következtetésre jutottak - és ezt a CDC számára készített dokumentumban rögzítették is - , hogy azoknak a teljesen beoltott embereknek a szervezetében, akik mégis elkapták a SARS-CoV-2 vírust, és úgynevezett áttöréses fertőzésen estek át, körülbelül ugyanakkora volt a vírusterhelés (vagyis ugyanannyi koronavírust hordoztak), mint azok, akik nem kapták meg a védőoltást - írta az AP News. Ezen adatok ismeretében az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) a napokban ismét változtatott útmutatásán: az Egyesült Államok azon részein, ahol a delta variáns miatt újabb fertőzési hullám indult el, a teljesen beoltottaknak is javasolt a maszkviselés beltéren.

Egy friss tanulmány megerősítette, hogy a világszerte gyorsan terjedő delta variáns ellen valóban alacsonyabb antitest-aktivitás figyelhető meg egyetlen beadott dózis után, de a vakcinák még így is megfelelően működnek. Részletek!

Mi okozza az áttöréses fertőzések növekvő számát?

A mostani eredmények alaposan felboríthatják az új koronavírus terjedésével kapcsolatos eddigi elképzeléseket. Mert míg szakemberek korábban arra a következtetésre jutottak, hogy a teljesen beoltottak szervezetében, akik mégis megfertőződnek, alacsony lesz a vírusterhelés, és nem valószínű, hogy másokat továbbfertőznek, az új adatok arra utalnak, hogy a delta variáns esetében - ami kétszer fertőzőképesebb, mint az alfa , vagyis a brit variáns - ez nem feltétlenül van így. Ráadásul, ahogy arról korábban írtunk, kínai tudósok kimutatták: akiket a delta variáns fertőzött meg, azoknál a vírusterhelés körülbelül 1260-szor nagyobbnak bizonyult, mint akiknél a korábbi törzsek valamelyike okozott megbetegedést.

Az először Indiában azonosított, onnan tavasszal továbbterjedő delta variáns fertőzőképesebb a náthánál, az influenzánál és az Ebola-vírusnál, és ugyanolyan fertőző, mint a bárányhimlő. "Ugyanakkor a kutatók által használt mérőszám, amellyel azt jelezték, hogy egy fertőzött ember mennyi vírust hordoz, nem jelzi, hogy valóban továbbadja-e a vírust másoknak" - árnyalta a képet Angela Rasmussen, a Saskatchewani Egyetem virológusa. Az áttöréses esetek átfogó tanulmányozásához több idő és több résztvevő kell: tízezer beoltott és oltatlan embert követnek majd nyomon, hogy az eredmények a lehető legpontosabban tükrözzék a jelenlegi helyzetet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra