Halálos tömegszerencsétlenség a makói hídnál

Nyolcan meghaltak, hárman súlyos, életveszélyes, 19-en pedig könnyebb sérülést szenvedtek tegnap hajnalban a makói Maros-híd közelében, amikor egy román állampolgárokat szállító autóbusszal összeütközött egy személygépkocsikat szállító tréler.

Szeged

A szerencsétlenség röviddel hajnali négy óra előtt történt: a német rendszámú pótkocsis tréler Szeged irányából Makó felé tartott, a 32 utast szállító, cseh rendszámú emeletes autóbusz pedig - Szeged felé haladva - éppen elhagyta a várost.

M. Toronykőy Márta, a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője elmondta: a tréler eddig ismeretlen okból áttért a menetirány szerinti bal oldalra, és összeütközött a szemből szabályosan érkező autóbusszal. A tréler felső szerkezete szinte leborotválta a kétszintes autóbusz felső részét. Azok az utasok a helyszínen meghaltak, akik a busz emeletén, a bal oldalon ültek. A balesetben életét vesztette a tréler sofőrje is. Az ütközés következtében az autóbusz irányt változtatott, átszakította a szalagkorlátot, és a menetirány szerint bal oldalon lévő vasúti sínekre került, ahol nem sokkal később megállt. Nem borult fel - egyelőre nem tisztázott, hogy ez a szerencsének vagy a buszvezető lélekjelenlétének köszönhető-e.

A három súlyos, életveszélyes sérültet a Szegedi Tudományegyetem traumatológiai klinikájára szállították, a könnyebb sérülteket a makói kórházban látták el. Varga Endre professzor, a klinika vezetője elmondta: a három életveszélyes sérült közül egy kritikus állapotban van, a másik kettő állapotát stabilizálták.

A baleset körülményeinek tisztázását a rendőrség szakértők bevonásával folytatja, az okokról egyelőre még nem nyilatkoztak. Megtudtuk: az autóbusz Bukarestből indult és Prágába tartott. Rendszáma cseh volt, két sofőrje bolgár, utasai kivétel nélkül román állampolgárok. Makó város önkormányzata segítséget, szükség esetén szállást ajánlott fel a balesetet szenvedett személyeknek.

Tudósítónk a helyszínen találkozott a szerencsétlenül járt busz néhány utasával. Négy könnyebben sérült férfi elmondta, hogy az emeleten, a jobb oldalon utaztak, aludtak, csak az ütközés zajára és az azt követő jajgatásra riadtak fel. Megjegyezték: maguk próbáltak segíteni a sérülteken, de gyorsan a helyszínre értek a mentők és a tűzoltók. Agostea Rakateri - aki még délben is szinte sokkos állapotban volt - arra emlékezett, hogy nem sokkal az ütközés előtt aludt el, majd a balesetkor kiesett a szétszakadó busz ablakán. Agostea Rakateri elmondta: az ukrán határ menti Botosaniból való, most Prágába igyekezett dolgozni, azt követően, hogy néhány napot odahaza pihent.

Marosvári Attila, Makó alpolgármestere érdeklődésünkre azt mondta: a baleset résztvevői tipikus szereplői a Románia és Bulgária uniós felvétele óta immár három-négyszeresére növekedett tranzitforgalomnak. Mivel nincs vámvizsgálat, azok is errefelé közlekednek, akik korábban a volt Jugoszlávián átvezető E75-ös utat használták. A busz kinézetre azok közé a szinte menetrendszerű "munkásjáratok" közé tartozik, amelyek Románia és Nyugat-Európa országai közt közlekednek.

Marosvári Attila szerint a baleset valószínűleg nincs közvetlen összefüggésben az átmenő forgalom megnövekedésével: azon a szakaszon az út egyenes, a korai időben csak a két összeütköző jármű közlekedett. Igaz, még nagyobb baj lett volna, ha az ütközés a hídon, a folyó fölött történik. A makói alpolgármester szerint le kellene vonni a tanulságot a csütörtök hajnalban történt tömegszerencsétlenségből. Mint mondta, Makó városa nincs felkészülve ilyen méretű katasztrófa kezelésére. Noha a városi kórház sürgősségi ellátóhely, de nagyszámú, súlyos sérült ellátására az egészségügyi reform bevezetése óta nem képes. Márpedig a tranzitforgalom tovább nő, az M43-as autóút, amely majd elkerüli a várost, leghamarabb 2009-re lehet kész.

A baleset az egész déli határvidéken óriási közlekedési káoszt okozott: a forgalmat Makótól Hódmezővásárhely érintésével irányították Szegedre - mindhárom város belső útjai bedugultak.

Sólyom László köztársasági elnök táviratot küldött Traian Basescu román államfőnek, amelyben részvétét fejezte ki. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Calin Popescu Tariceanu román kormányfőnek nyilvánított részvétet, és ígérte a magyar hatóságok segítségét a hozzátartozók és a román hatóságok számára.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra