Ébresztő! Órát állítunk

Hiába a környezetvédelmi szempontok, az energiatakarékosság és a hosszabb nappalok - az, hogy vasárnap hajnalban "elvesztünk" egy órát az életünkből, átmenetileg megterheli a szervezetet. Szerencsére van mód zökkenőmentesebbé tenni az átállást!

Miért állítjuk át az órákat?

Március 25-én, vasárnap hajnali 2-ről 3-ra kell átállítani az órákat. A nyári-téli időszámítást jelenleg egy kormányrendelet szabályozza, melyet az Európai Unió tagállamaiban érvényes szabályhoz igazítottak. Eszerint a nyári időszámítás minden év március utolsó vasárnapján kezdődik és október utolsó vasárnapjáig tart.

A magyarok többsége eltörölné az óraátállítást A magyarok 85 százaléka eltörölné az óraátállítást egy online kutatás szerint, amelyben a megkérdezettek fele úgy nyilatkozott, hogy volt már konkrét problémája a félévente esedékes váltásból. Célja az energiaspórolás és a környezetvédelem. A megtakarítás abból adódik, hogy az órák előre állítása után - a tavaszi és őszi napéjegyenlőség közötti időszakban - a világos órák jobban igazodnak az ébrenlét időszakához. Az átállítást követő időszakban este később sötétedik, így később kell felkapcsolni a világítást, az viszont, hogy reggel később világosodik, nem jelent jelentős különbséget a fogyasztásban. A leginkább környezetkímélő energia pedig az, amit meg sem termelünk, így ebből a szempontból is előnyökkel jár az óraállítgatás.

Zavar a biológiai ritmusban

Egy 2008-as svéd tanulmány szerint az óraátállításnak komoly egészségügyi következményei lehetnek, hiszen felborítják a megszokott életritmust . A kutatás során azt vizsgálták a tudósok, hogy mennyi szívroham történt a téli, illetve a tavaszi óraátállítást követő hét napon, majd pedig azt is, hogy hányan kaptak szívrohamot két héttel az óraátállítások előtt, illetve az után a hétköznapokon. A tavaszi óraátállítást követően az első három hét volt különösen veszélyes ebből a szempontból, a télit követően viszont csak az első egy hét.

Az óraátállítás felkavarja a biológiai ritmusunkat, óraátállítás tavaszi időszámítás életciklus alvás szívroham óra idő bioritmus
Az óraátállítás felkavarja a biológiai ritmusunkat

A tavaszit követően a nők voltak többségben a szívrohamot elszenvedők közt, a téli után viszont a férfiak. Dr. Jánszky Imre, a stockholmi Karolinska Intézet munkatársa, a tanulmány társszerzője szerint a fokozott veszély a kialvatlanság szívre gyakorolt kedvezőtlen hatásának következménye. Ezért fontos odafigyelnünk arra, hogy a kevesebb alvásnak nemcsak a közérzetre és a koncentrációképességre van rossz hatása, hanem a szívroham kockázatát is növelheti.

5 tipp, hogyan tehetjük könnyebbé az átállást:

1. Már az átállítást megelőző napokban fokozatosan keljünk 5-10 perccel korábban.

2. Ha csak tehetjük, mozogjunk minél többet a friss levegőn.

3. Szombaton és vasárnap kerüljük a nehéz, megterhelő ételeket és a koffeines italokat.

4. Este vegyünk egy meleg, illatos fürdőt a pihentető alvás érdekében.

5. Vasárnap feküdjünk le fél órával korábban, így könnyebb lesz a hétfő reggeli ébredés.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is gomolyosodik a felhőzet, így ott is, mint másutt napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra