Viszlát herpesz: nemsokára valóság lehet

A herpeszvírusok takarékosan szaporodnak: csak a legfertőzőbb utódjukat küldik ki az új sejtek megtámadására. Két virológus nemrégiben felfedezte, hogyan határozzák meg ezek a vírusok, melyik utódjukat küldjék támadni.

A College of Veterinary Medicine kutatói a Proceedings of the National Academy of Sciences legutóbbi számában írnak ennek a minőségellenőrzési rendszernek a mechanizmusáról, amely a virális szaporodás sima működésének biztosításával optimalizálja a vírus terjedését. A kutatók azonosították azokat a fehérjéket a fertőzött sejtek sejtmaghártyájában, amelyek azt szabályozzák, melyik virális termék szabaduljon fel. E felfedezés olyan új gyógyszerek kifejlesztéséhez vezethet, amelyek úgy akadályozzák a vírus szaporodását, hogy gátolják az ellenőrző útvonalakat, így ejtve csapdába a vírusokat azokban a sejtekben, amelyeket először megfertőztek.

"Amikor a herpeszvírus megszáll egy sejtet, a sejtmagját egy vírusgyártó üzemmé változtatja" - mondja Joel Baines virológus, a tanulmány társszerzője. "Fehérjetokokat, úgynevezett kapszidokat hoz létre, melyeket megtölt a vírus DNS-ével, és a sejtmaghártyán kívülre küldve újabb sejteket fertőz meg velük. Ha azonban hiba történik a gyártósoron, néhány kapszid üres marad, nem tartalmaz DNS-t, és ezek kiszállítása a források elpazarlását eredményezi."

A kutatóknak sikerült azonosítaniuk azokat a fehérjéket, amelyek a herpeszvírus-kapszidok felületén elhelyezkedve összetartják azokat, és megakadályozzák, hogy a beléjük tömött DNS miatt szétrepedjenek. Az örökítőanyaggal megtöltött kapszidok sokkal több ilyen fehérjével rendelkeznek, mint az üresek. A herpeszvírus ennek a mechanizmusnak köszönhetően terjedt el az összes állatfaj között. A 25 ismert herpeszvírus közül nyolc rendszeresen fertőzi az embereket. Ha a herpeszvírus egyszer bejutott a szervezetbe, egy életre ott is marad, és időközönként fellángol. Gyógymódja egyelőre nincs, de Baines térképe azt mutatja, hogy a vírus szaporodási rendszerét gátolni lehet.

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +27 °C
Minimum: +15 °C

Az erőteljessé váló gomolyfelhő-képződésből egyre többfelé várható zápor, zivatar. Délnyugat felől zivatarrendszer is érkezik, amely gyengülve halad északkelet felé. Az intenzívebb cellákat felhőszakadás, jégeső, viharos szél kísérheti. Zivataroktól függetlenül megélénkül, napközben több helyen megerősödik a délkeleti, keleti szél. Késő estére 16, 22 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront dominál, ami okozhat kellemetlenségeket a frontérzékenyek számára.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra