Újranöveszthetők a fogak?

Japán tudósok bejelentették, hogy közel járnak egy olyan kezelési módszer kifejlesztéséhez, melynek során őssejtek segítségével pótolnák a fogszuvasodás során károsodott fogat. Az új eljárás feleslegessé tenné a gyökérkezelést, a töméseket.

Jelenleg a szuvas fog kezelése során eltávolítják a gyulladt pulpát és betömik az üreget. Ez a módszer azonban nem minden esetben sikeres és a folyamat továbbterjedése következtében végül gyakran ki kell húzni a fogat. "A fogszuvasodás közegészségügyi kihívást is jelent, mert nemcsak fájdalommal jár, hanem egyéb, súlyos egészségügyi szövődményekhez, például szívbetegséghez vezethet" - mondta dr. Misako Nakashima, a japán Nemzeti Geriátriai és Gerontológiai Központ munkatársa.

fog, fogbél, fogbélelhalál
Őssejtek segítségével pótolnák a fogszuvasodás során károsodott fogat. Fotó: Getty Images

Mi a fogszuvasodás?

Fogszuvasodás akkor alakul ki, amikor a baktériumok vagy maga a gyulladás károsítja a fog természetes regenerációját. Ha a gyulladás túlterjed a külső rétegen, a fogzománcon, elpusztíthatja a belül elhelyezkedő pulpát, emiatt pedig gyökérkezelésre, illetve a fog kihúzására lehet szükség. A pulpa érzékeli a meleget, hideget és a nyomást, továbbá itt helyezkednek el az őssejtek (olyan, úgynevezett differenciálatlan sejtek, amelyek más sejtekké alakulhatnak), ezek vesznek részt a fogszövet regenerációjában.

A fogak életben tartásáért, táplálkozásáért a fogbél szövete a felelős, a fog ennek ereiből táplálkozik. A benne lévő idegek miatt a fog érzőképességé is ennek a szövetnek köszönhető. Ebből következik az is, hogy ha a fogbél elhal, akkor a fog már nem lesz élő, és fertőzések vagy egyéb problémák alakulhatnak ki benne.

Őssejt alapú terápia

Dr. Nakashima és munkatársai olyan őssejt alapú terápiát teszteltek, amely regenerálja a pulpát és ezáltal teljesen helyreállítja a fog eredeti szerkezetét. 18 kutyán végeztek gyökérkezelést, eltávolították az őssejteket a pulpából és laboratóriumi körülmények között egy növekedési faktorral (úgynevezett G-CSF vegyülettel) kezelték azokat. A kontroll sejtek semmilyen kezelésben nem részesültek. Az eredmények azt mutatták, hogy a kezelt őssejtek regenerálták a pulpát és nagyobb mennyiségű dentin-pulpa komplexet eredményezett. Emellett kevesebb gyulladásos sejt volt jelen, ritkábban fordult elő sejthalál és az idegi átvitel is javult. Toxicitást vagy mellékhatást nem tapasztaltak.

A preklinikai vizsgálatok alapján a japán Egészségügyi, Munkaügyi és Népjóléti Minisztérium már engedélyezte a kutatóknak a klinikai vizsgálatok megkezdését. Az eredményekről a folyóirat számolt be.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra