Olimpikonok, akik orvosi karrierre váltottak

Vannak olyan sportolók, akik nem feladják a karrierjüket, hanem egy újba kezdenek bele, méghozzá abba, hogy másoknak segítenek.

Cikkünkben néhány olyan orvost mutatunk be, akik nevét az olimpiák közben, után ismerte meg a világ.

Alvin Kraenzlein

Az amerikai atléta volt az első sportoló az olimpiák történetében, aki négy egyéni számban is tudott nyerni egy olimpián: 1900-ban, Párizsban a hatvan méteres síkfutást, a 110 és a 200 méteres gátfutást és a távolugrást is megnyerte. Kraenzleint az akkor különlegesnek számító gátfutó technikája tette híressé. Ő volt ugyanis az első, aki a ma megszokott stílusban futva, előre nyújtott lábbal vette az akadályokat. A négyszeres bajnok 1902-ben szerzett fogorvosi diplomát, később pedig az amerikai hadsereg fizikai felkészítésért felelős tanácsadójaként is dolgozott.

Arthur Porritt

Arthur Porritt Új-Zélandon született és 1924-ben, Párizsban versenyzett a 100 méteres síkfutásban - abban a versenyben, mely később a Tűzszekerek című filmet is ihlette. Porritt bronzérmes lett az olimpián, az egyetemi versenyeken viszont két aranyérmet is szerzett. 1928-ban az új-zélandi csapat kapitányaként szerepelt az olimpián, 1936-ban pedig Berlinbe kísérte a válogatottat. Sportolói karrierje mellett szerzett orvosi diplomát. A II. világháborúban katonaorvosként szolgált, majd a brit királyi család egyik hivatalos sebésze lett, VI. György és II. Erzsébet egészségére is felügyelt. A hatvanas években a Brit Orvosi Szövetségnek, a Brit Sebészi Kollégiumnak és a Királyi Orvosi Társaságnak is elnöke volt. 1967-ben Új-Zéland kormányzójává nevezte ki a királynő. Lord Porritt 93 éves korában hunyt el.

Phil Edwards

A kanadai színekben versenyző Phil Edwards öt bronzérmet nyert 1928 és 1936 között 800 és 1500 méteres síkfutásban, valamint 4x400-as váltóban. Az egyik legsikeresebb kanadai sportoló és az első fekete bőrű kanadai, aki érmet nyert. 1936-ban diplomázott a McGill Egyetemen és a trópusi betegségek szakértőjeként tevékenykedett egészen 1971-ben bekövetkezett haláláig.

Eric Heiden

Az amerikai Eric Heiden ötszörös aranyérmes gyorskorcsolyázó, 15-szörös csúcstartó - a korcsolyázás abbahagyása után ráadásul kerékpározásban is jelentős sikereket ért el. 1991-ben szerzett orvosi diplomát és azóta sportorvosként praktizál, szakterülete az ortopéd sebészet. 2002-től az amerikai olimpiai gyorskorcsolya-válogatott csapatorvosa és néhány éve könyvet is írt az edzés tudományáról.

Szokoly Alajos

Szokoly Alajos 1871-ban született a Zólyom megyei Kisgaramon, és már a középiskolában megmutatkozott sporttehetsége. Érettségi után beiratkozott a budapesti egyetem orvosi karára, és ifjú medikusként rögtön felvételre jelentkezett a Magyar Athletikai Clubba, a kontinens első atlétikai klubjába. 1896-ban, az első újkori olimpián (sérülten) hat számban is indult, és az első magyar éremszerző lett. Szokoly az olimpiai eszmét és a testedzést is kiemelt fontosságúnak tartotta, orvosi praxisa mellett részt vállalt a főváros sportéletének szervezésében, edzőként is tevékenykedett és az ő javaslatára jött létre a Sportmúzeum is. Konrád Ferenc 1945-ben született, igazi vízilabdás dinasztia tagjaként (két testvére is válogatott volt, bátyja szintén olimpiai bajnok) 1963 és 1976 között 178 alkalommal szerepelt a magyar válogatottban. Három olimpián vett részt, 1976-ban, Montrealban tagja volt az olimpiai bajnoki címet nyert csapatnak. 1971-ben a Semmelweis Orvostudományi Egyetemén (SOTE) fogorvosi oklevelet szerzett. Előbb a SOTE Fogpótlási Klinika , 1974-től a Gyermekfogászati Klinika tudományos munkatársa, majd 1992-től egyetemi adjunktusa lett.

Fenyvesi Csaba

1943-ban született. 1958-tól a BVSC (Budapesti Vasutas Sport Club) vívója volt. Tőr- és párbajtőrvívásban egyaránt versenyzett, 1967-től 1979-ig mindkét fegyvernemben magyar válogatott volt, de kiemelkedő eredményeket párbajtőrvívásban ért el. Három olimpián vett részt, ahol összesen egy egyéni és két csapat olimpiai bajnoki címet nyert. 1968-ban a Budapesti Orvostudományi Egyetemen orvosi oklevelet szerzett, majd sebész szakorvosi vizsgát tett. Pályáját kórboncnokként kezdte, 1974-től dolgozik, mint rákkutató sebész szakorvos és klinikai adjunktus. 1994-től egy amerikai alapítvány rákkutató intézetének orvos-igazgatója lett.

Gyarmati Andrea

Sportoló családba született Gyarmati Andrea úszó is 1954-ben: Székely Éva olimpiai bajnok úszó és Gyarmati Dezső olimpiai bajnok vízilabdázó lánya. 1967-ben nyerte első országos bajnoki címét, és már tizennégy évesen a magyar válogatott tagja lett. Összesen huszonnyolcszor nyert magyar bajnoki címet, 100 és 200 m-es pillangóúszásban, illetve hátúszásban tizenöt Európa-rekordot és egy világrekordot állított fel. Három alkalommal választották az év női sportolójává. Az 1972. évi nyári olimpiai játékokon a 100 méteres pillangóúszás középfutamában világcsúccsal győzött, a döntőben azonban rossz rajt miatt a harmadik helyen végzett. 1978-ban a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen orvosi oklevelet szerzett, később gyermekgyógyász és ortopéd szakorvosi vizsgát tett. Az elmúlt évtizedekben rengeteget szerepel a médiában gyermekgyógyász szakértőként, emellett házi gyermekorvosként is praktizál.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra